Region
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Urodziny WTZ

8 marca świętowano trzecią rocznicę funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej działających przy Ośrodku „Misericordia” Caritas w Białej Podlaskiej.

Na uroczystość przybyli parlamentarzyści, władze miasta i powiatu, przedstawiciele duchowieństwa oraz osoby zaangażowane w działalność ośrodka. Świętowanie rozpoczęło się od występów artystycznych. Uczestnicy WTZ zaprezentowali gościom żywiołowe tańce przy dźwiękach góralskiej muzyki. Potem zaśpiewała młodzież z PG nr 2 w Białej Podlaskiej.

Nagrody i aukcja

Kolejnym ważnym punktem uroczystości było wręczenie 22 statuetek „Serdeczni dla Warsztatu”. W ten sposób wyróżniono osoby i firmy, które wspierają placówkę finansowo i materialnie. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. prezydent Białej Podlaskiej Andrzej Czapski, starosta bialski Tadeusz Łazowski, poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk, katechetka Barbara Wysokińska, lekarz Anna Paluszkiewicz i malarz Marek Jędrych.

Ostatnim oficjalnym punktem programu była aukcja prac wykonanych przez uczestników i terapeutów warsztatu. Do licytacji wystawiono również obrazy darowane na ten cel przez artystów plastyków. Środki uzyskane ze sprzedaży obrazów, ozdobnych naczyń i wyszywanek zostaną przeznaczone na pielgrzymkę uczestników WTZ do Lourdes. Po licytacji przyszedł czas na składanie życzeń i smaczny poczęstunek.

Duże i małe sukcesy

– Dla naszych podopiecznych te trzy lata to czas rozwoju intelektualnego, społecznego i zawodowego. Zmiany widać w każdej dziedzinie życia. Odmianę dostrzegamy zresztą nie tylko u uczestników WTZ. Ona dotyczy również pracowników ośrodka. Wspólnie uczyliśmy się siebie i odkrywaliśmy nawzajem. Wszyscy przekonaliśmy się, że nie ma barier nie do pokonania. Ciągle ustawiamy wysoko poprzeczkę i razem pokonujemy wszystkie trudności. Robimy rzeczy, które kiedyś wydawały się niewykonalne. Udaje się to dzięki naszym podopiecznym, bo przepełnia ich pogoda ducha. Są chętni do współpracy i potrafią się porozumieć między sobą – opowiada Ewa Borkowska, szefowa WTZ.

– Zmiany, które zachodzą w osobach korzystających z warsztatów widzą przede wszystkim ich rodzice. Zauważają, że proces socjalizacji ich dzieci, czyli wchodzenia w społeczeństwo, jest coraz lepszy. Nasi podopieczni nabywają umiejętności niezbędne do samodzielnego funkcjonowania. Prace domowe, z którymi dawniej mieli kłopoty, dziś nie sprawiają już tak wielu problemów – mówi ks. Dariusz Parafiniuk, dyrektor ośrodka.

Marzenia i plany

W ubiegłym roku spełniło się pragnienie uczestników warsztatów. Udało im się zgromadzić potrzebne środki i pojechali do Włoch.

– Wycieczka była dla nas dużym wyzwaniem i jednocześnie sprawdzianem, bo to był najdłuższy wyjazd, jaki kiedykolwiek organizowaliśmy. Zachowanie uczestników przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Wszyscy zachowywali się bardzo dzielnie, nie było miejsc, do których nie bylibyśmy w stanie dojść, ani zabytku, którego nie mogliśmy zwiedzić z powodu czyjegoś zmęczenia – wspomina pani dyrektor.

W tym roku uczestnicy WTZ chcą wziąć udział w pielgrzymce do Lourdes. Wyjazd związany jest z 20 rocznicą funkcjonowania Caritas w diecezji siedleckiej. Do francuskiego sanktuarium mają jechać niepełnosprawni z wszystkich warsztatów, które działają przy Caritas. Aukcja to tylko jeden ze sposobów pozyskania środków. Uczestnicy będą zbierali pieniądze na wyjazd, wystawiając na sprzedaż swoje prace. Oryginalne ozdoby można nabywać w siedzibie ośrodka, podczas kiermaszów i w sklepie internetowym.

Agnieszka Wawryniuk