Opinie
Źródło: PODLASIE24
Źródło: PODLASIE24

Utkać relację z dzieckiem

Podczas 28 edycji Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które pod hasłem „Na ratunek dzieciom” odbyło się w sobotę 21 września, uczestnicy zachęcani byli przede wszystkim do troski o dobrą komunikację z dziećmi, do budowania relacji na prawdzie, szczerości i akceptacji. Bez tych podstaw - nie ma mowy o realizacji celów wychowawczych, choćby najbardziej szczytnych.

Forum rozpoczęło się Mszą św. w sanktuarium św. Józefa, po której nastąpiła część konferencyjna w Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Duża liczba uczestników, zainteresowanie wystąpieniami zaproszonych gości, jak też publikacjami, które można było kupić na specjalnym stoisku, są dowodem na to, że tak rodzice, jak też wychowawcy, katecheci, nauczyciele szukają nie tylko nowinek z zakresu pedagogiki, ale też rzetelnych źródeł informacji. Od wielu lat dba o to siedlecki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, wspierany przez KSP, Urząd Miasta oraz Bibliotekę Pedagogiczną w Siedlcach. Główny organizator zawsze troszczy się o dobór prelegentów, którzy w ciekawy sposób powiedzą o aktualnych problemach związanych z wychowaniem dzieci i młodzieży. Wystąpienie Katarzyny Kałamajskiej- Liszcz, która podczas popołudniowej sesji dzieliła się doświadczeniem pracy z dzieckiem z FASD i porównała ten proces do wspólnego tkania płótna, uświadomiło zebranym, że wychowanie ma być przede wszystkim „spo-tkaniem”, tj. wspólnym „tkaniem” więzi i przyjaźni.

I to stwierdzenie można też odnieść do wszystkich, którzy przygotowują i biorą udział w Siedleckim Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców.

 

Ryzykowne zachowania

Prof. Mariusz Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej, który zatytułował swoje wystąpienie „Granice i normy w wychowaniu – rodzice i nauczyciele jako przewodnicy w ponowoczesnym świecie”, jak zawsze odniósł się do aktualnych zagrożeń związanych z nowoczesnymi technologiami, internetem, łatwym dostępem do narkotyków i alkoholu. Zachęcał, by o następstwach ich dawkowania rozmawiać z młodszym pokoleniem rzeczowo, przytaczając naukowe argumenty potwierdzające, że szkodzą one zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. – Przychodzi czas, żeby przestać opowiadać dzieciakom empiryczne bajki, tylko zacząć podawać twarde fakty. One chcą rozmawiać. Potrzebują jednoznacznego wyjaśnienia, typu: „Jeśli będziesz łączył energetyki z alkoholem, zaburzasz swoje serce” – tłumaczył prof. Jędrzejko. Mówił o „nowinkach”, przykładem których są podgrzewacze tytoniu. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł