Rozmaitości
Uwaga: cukier!

Uwaga: cukier!

Upodobanie do słodkiego sięga czasów dzieciństwa. Pierwszy odczuwany w ustach smak to delikatna słodycz matczynego mleka - pierwszy pokarm po porodzie.

Smak słodki kojarzony jest z zaspokojeniem nie tylko głodu, ale też poczuciem bezpieczeństwa i przyjemnością. W chwilach stresu, lęku przed rozmową z szefem czy w oczekiwaniu na egzamin wiele osób uspokaja się, zajadając słodycze.

Czy spotkali kiedyś Państwo dziecko, któremu cieknie ślinka na widok warzyw? Bo ja nie! Za to niejednokrotnie spotykam dzieci, które kapryszą przy stoiskach ze słodyczami. Lizak często stosowany jest jako nagroda za dobre zachowanie, bombonierkę dajemy w dowód wdzięczności, obiecujemy dziecku czekoladę, pod warunkiem że będzie grzeczne itd.

Cukier uzależnia

Cukier to jedna z najczęstszych substancji uzależniających. Dr Daniel G. Amen, psychiatra i specjalista badań obrazowych mózgu, twierdzi, że cukier działa na mózg w podobny sposób, jak najbardziej uzależniające substancje: kokaina czy heroina. Amerykański pediatra i specjalista od walki z otyłością prof. Robert Lustig z University of California w San Francisco uważa wręcz, iż zagrożenie zdrowia płynące z sięgania po cukier jest tak wielkie, że należałoby zakazać używania go w szkołach. Według specjalistów nadużycie tej substancji może prowadzić do uzależnienia porównywalnego z alkoholizmem i nikotynizmem.

Jako jedną z przyczyn uzależnienia od cukru wskazuje się jego… „czystość”. Innymi słowy: w wyniku procesu produkcji biała używka zostaje pozbawiona wszelkiego „balastu”: witamin, minerałów i błonnika, a uzyskany proszek to w ok. 95% czysta sacharoza. Paradoksalnie, aby przyswoić cukier, potrzebny jest ten odrzucony „balast”! Dlatego słodka używka, nie mając do dyspozycji własnych, zabiera witaminy z grupy B, wapń, magnez czy chrom z innych pokarmów, które spożywamy.

Cukier jest także podstawową przyczyną wielu schorzeń nękających społeczeństwa krajów cywilizowanych. Rezygnacja z tej używki jest tym trudniejsza, że większość produktów dostępnych na rynku zawiera w swoim składzie wspomniany słodki proszek.

Gdzie się kryje?

Cukier można znaleźć w produktach pod różnymi nazwami, np.: cukier brązowy, cukier trzcinowy, cukier inwertowany, dekstroza, dekstryna, ekstrakt słodu, fruktoza, karmel, maltodekstryna, maltoza, melasa, miód sztuczny, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop kukurydziany i każda inna forma oczyszczonych węglowodanów. Niejednokrotnie, chcąc uniknąć niezdrowego słodkiego produktu, sięgamy po „zdrowsze” – w myśl reklam – ich wersje. Sformułowania „bez cukru” czy light” nie oznaczają jednak, iż dane artykuły spożywcze są korzystniejsze dla naszego zdrowia. Bazują one często, niestety, na sztucznych słodzikach, które uznane są za równie szkodliwe.

W kolejnym artykule – odpowiedź na pytanie: „Dlaczego cukier jest szkodliwy, czyli co robi cukier z twoim organizmem?”.

BEATA MOŃKA


Osoby zainteresowane indywidualną konsultacją dietetyczną mogą kontaktować się z B. Mońką, dzwoniąc pod numer: 693-036-664. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej: www.przepisynazdrowie.com.