Rozmaitości
Źródło: MORGUEFILE
Źródło: MORGUEFILE

Uwaga, dziecko na drodze!

Okres jesienno-zimowy na drogach wiąże się z problemem ograniczonej widoczności, która jest jedną z przyczyn wypadków. Na potrącenia narażeni są przede wszystkim piesi poruszający się po jezdni, szczególnie ci najmłodsi.

Tymczasem światełko odblaskowe czy kurtka w żywych barwach mogą zdecydować o życiu dziecka.

Prędkość

Bezpieczeństwo najmłodszych to wypadkowa różnych zachowań. Dużo w tej materii zależy od samych rodziców, ale wcale nie mniej, a może i najwięcej, od kierowców. Wielu z nich uważa, że 50 km/h w obszarze zabudowanym to absurd, bo tak wolno nie da się jeździć. Nie wiedzą chyba, że już przy takiej prędkości uderzenie w pieszego może skończyć się jego śmiercią, a powyżej 60 km/h notuje się wyłącznie potrącenia śmiertelne. Zbliżając się do szkół lub miejsc oznaczonych jako szczególnie uczęszczane przez dzieci, nawet jeśli jest to zwykły teren zabudowany i nie ma dodatkowych ograniczeń prędkości, warto zwolnić do jeszcze niższej niż ta wynikająca z przepisów.

Kierowcy

Faktem jest, że wiele wypadków wynika z winy samych dzieci. Najczęstszą przyczyną takich zdarzeń jest nagłe wtargnięcie ich na jezdnie lub przechodzenie w niedozwolonym miejscu albo tam, gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej. Wyobraź sobie wypadek! Wina będzie po stronie dziecka, ale czy to zwolni cię z wyrzutów sumienia? Na pewno nie. Pamiętasz hasło sprzed kilku lat na przydrożnych billboardach: „Pomóż zdać dziecku do następnej klasy”? Jest ono wciąż aktualne.

Rodzice

Twoje dziecko zaczyna się usamodzielniać. Czy zna zasady ruchu drogowego? Odpowiedź zapewne brzmi: „tak”. Maluchy poznają je od pierwszych lat edukacji. Jednak ze stosowaniem tej wiedzy w praktyce bywa różnie, do czego zresztą często przyczyniają się sami rodzice, którzy ignorują przepisy, np. ten o przekraczaniu jezdni w wyznaczonych miejscach. Przebiegają przez ulicę tam, gdzie jest wygodnie. „Przecież nic nie jechało” – wzruszają ramionami. A młody człowiek obserwuje i naśladuje. Tyle tylko, że on nie zawsze potrafi tak dobrze ocenić sytuację na drodze jak dorosły.

Widoczni

Jeśli jesteś kierowcą, doskonale wiesz, jak wielkim problemem po zmroku są piesi, których nie widać. Ciemne ubranie zlewa się z otoczeniem i na nieoświetlonej drodze łatwo o wypadek. Zadbaj więc, by dziecko miało ubranie w jaskrawych, widocznych po zmierzchu kolorach albo z odblaskowymi elementami (np. kurtkę z wszywkami odbijającymi światło). Poza tym najmłodsi uczestnicy dróg nie zawsze pamiętają lub wiedzą, którą stroną powinni się poruszać. Dlatego wymagane jest, aby dzieci w wieku do 15 lat – korzystające z dróg poza obszarem zabudowanym po zmierzchu – były oznaczone odpowiednimi elementami odblaskowymi, które będą zwiększać ich widoczność na drodze. Głównie chodzi o to, aby kierujący pojazdami mogli zauważyć pieszych, co umożliwi podjęcie odpowiednio wcześniej reakcji celem ich ominięcia.

Należy też pamiętać, aby widząc na drodze dziecko, stosować w pewnych okolicznościach zasadę ograniczonego zaufania. Trzeba przewidywać jego zachowania.


MOIM ZDANIEM

 

asp. Krzysztof Semeniuk – oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej

Poprawa bezpieczeństwa pieszych i zmniejszenie liczby wypadków z ich udziałem – to jeden z priorytetowych działań policjantów powiatu bialskiego. Funkcjonariusze prowadzą prelekcje w szkołach. Celem spotkań jest przede wszystkim zmniejszenie liczby potrąceń pieszych oraz podniesienie świadomości dzieci co do zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać na drodze. Szczególną uwagę zwracamy na noszenie elementów odblaskowych. Zawieszka, opaska, kamizelka, jaskrawa parasolka sprawią, że kierowca zauważy pieszego już z odległości 130-150 m i może go bezpiecznie ominąć lub wyhamować auto. Obecnie prawo o ruchu drogowym mówi, że dziecko w wieku do 15 lat, które porusza się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, musi posiadać element odblaskowy. Policjanci przekonują, że ten zwyczaj powinien dotyczyć wszystkich pieszych, niezależnie od przepisów i wieku. Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego organizuje konkursy dla młodzieży szkolnej, w których nagrodami są m.in. odblaski. Nawiązaliśmy również współpracę w tym zakresie z władzami miasta, czego efektem jest zakup odblasków dla wszystkich uczniów bialskich podstawówek.

MD