Aktualności
Uwaga na dziki!

Uwaga na dziki!

Od jesieni mieszkańcy ulic Łomaskiej, Górnej i Grzybowej skarżą się na dziki, które coraz częściej przychodzą na teren ich posesji. Zwierzęta nie okazują żadnego lęku wobec ludzi - takie zachowanie w przypadku dzików nie jest czymś typowym.

Wędrujące stada były tematem narady zorganizowanej przez referat zarządzania kryzysowego. Jego kierownik – Jan Kwiecień spotkał się z Romanem Laszukiem, łowczym okręgowym PZŁ i Arturem Żukowskim, komendantem straży miejskiej. Ustalono, iż dziki przychodzą na teren miasta, ponieważ znajdują tam potrzebny pokarm. Płody rolne znajdujące się na nieogrodzonych działkach, niezabezpieczone śmietniki i odpady wyrzucane do okolicznych lasów są dla nich łatwym źródłem pożywienia. Aby ograniczyć problem obecności dzików na terenach zamieszkałych przez ludzi, należy więc zabezpieczyć ogrodzenia przydomowe, ogrody oraz miejsca, w których magazynuje się odpady. Ustalono również, że myśliwi z kół łowieckich zaczną dokarmiać dziki. Będą to robić w odpowiedniej odległości od posesji, aby odciągnąć zwierzynę od terenów miejskich. W ramach gospodarki łowieckiej postarają się również ograniczyć populację dzików przebywających na terenach sąsiadujących bezpośrednio z miastem. Zgłoszenia dotyczące zagrożenia ze strony dzikich zwierząt należy kierować do dyżurnego miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod nr. tel. 83 341-64-86 lub dzwoniąc na tel. alarmowy straży miejskiej – 986.

Leśnicy przestrzegają przed dokarmieniem dziko żyjących zwierząt. Radzą, by w obecności takiej zwierzyny nie krzyczeć i nie próbować jej głaskać. Pamiętajmy, iż zabłąkane zwierzęta po pewnym czasie same wracają do środowiska leśnego.

AWAW