Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Uwaga na nasiona

Od 28 stycznia w Polsce obowiązuje zakaz stosowania materiału siewnego kukurydzy MON810 oraz ziemniaka Amflora.

Kontrowersje wokół kwestii GMO w Polsce nie cichną. Projekt przegłosowany przez posłów i podpisany przez prezydenta RP w 2012 r. umożliwił w Polsce obrót materiałem siewnym, w tym nasionami wpisanymi do europejskiego rejestru (m.in. nasionami GMO). Zakazano jednak stosowania nasion genetycznie modyfikowanych dwóch roślin: kukurydzy MON810 oraz ziemniaka Amflora. Paradoksalnie, choć nasiona dostępne są w sprzedaży legalnie, konsekwencje za ewentualne złamanie zakazu poniesie rolnik. Dlatego podczas dokonywania zakupu warto sprawdzić ulotkę.

Rolnik kozłem?

Wraz z wejściem w życie nowych przepisów Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa może kontrolować zasiewy i nakładać kary na producentów rolnych, którzy nie będą przestrzegali zasad i obowiązujących wymagań w zakresie stosowania materiału siewnego. Mimo to ministerstwo rolnictwa apeluje do osób uprawiających kukurydzę, aby zadbały o przechowywanie dokumentów zakupu materiału siewnego kukurydzy oraz etykiet urzędowych, którymi oznakowane są wszystkie jego opakowania. Jak zaznaczają, dokumenty te będą podlegały sprawdzeniu podczas przeprowadzanych przez PIORiN kontroli przestrzegania zakazu stosowania materiału siewnego, w tym odmian zmodyfikowanych genetycznie. Co ciekawe, nieposiadanie etykiety na opakowaniu przez hodowcę będzie świadczyć o nielegalnym pochodzeniu materiału siewnego.

Za niska kara?

Karą za złamanie zakazu wysiewu GMO jest dwukrotność wydatków poniesionych na materiał siewny. Niektórzy uważają, że tak niskie stawki nie odstraszą rolników i zakaz będzie świadomie łamany. Obrońcy nowych regulacji podkreślają natomiast, że przepisy pozwolą kontrolować rynek nasion w Polsce.

Nowa ustawa o nasiennictwie zawiera dwie regulacje dotyczące roślin genetycznie modyfikowanych, tzn. dopuszcza ona rejestrację nasion GMO, a także legalizuje obrót nimi na terenie Polski. Pozostałe przepisy dotyczą wytwarzania i wprowadzania do obrotu materiału siewnego, w tym także odmian regionalnych i amatorskich. Ustawa określa też zasady dotyczące zgłaszania i rejestracji odmian uprawnych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, a także przepisy dotyczące wytwarzania i oceny materiału siewnego roślin rolniczych, warzywnych, szkółkarskich, a także materiału rozmnożeniowego roślin warzywnych i ozdobnych.


WAŻNE

28 stycznia wchodzą w życie akty prawne regulujące sprawy zakazu uprawy odmian roślin zmodyfikowanych genetycznie: ustawa o nasiennictwie z dnia 9 listopada 2012 r. (Dz. U. z 2012, poz.1512) oraz wydane na podstawie art. 104 ust. 9 tej ustawy, 2 rozporządzenia Rady Ministrów:

– w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON810;

– w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego ziemniaka Amflora.

JAG