Diecezja
Uwielbienie Maryi

Uwielbienie Maryi

8 września w kodeńskim sanktuarium świętowano odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystości połączono z parafialno-gminnymi dożynkami.

Obchody rozpoczęły się już 7 września nieszporami. Potem była Eucharystia, całonocne czuwanie i pasterka odprawiana przez przełożonego wspólnoty oblackiej. Tego dnia poświęcono także kort tenisowy, wchodzący w skład terenu rekreacyjnego wokół sanktuarium. Na uroczystości przybyła XVIII Piesza Pielgrzymka z Lubienia.

Urodziny Maryi

Centralne uroczystości rozpoczęła procesja z bazyliki na Kalwarię. W pochodzie niesiono wizerunek Matki Bożej Kodeńskiej i dożynkowe wieńce. Sumie odpustowej przewodniczył
i słowo Boże wygłosił ks. infułat Kazimierz Korszniewicz z Międzyrzeca Podlaskiego.

– To wrześniowe święto jest okazją do proszenia o błogosławieństwo dla ziarna, które rolnicy niedługo zasieją, by wydało plon i nie uległo zniszczeniu, aby mogło radować serca i oczy. Z pracy rolnika korzystają wszyscy ludzie, bogaci i biedni, wykształceni i prości, gospodarz „pracuje w największej i najwspanialszej fabryce, którą ustanowił sam Bóg, pracuje, jak mówił papież Jan XXIII, w najpiękniejszej i najwspanialszej świątyni świata” – mówił w homilii ks. infułat.

Znaki czasu

– Uroczystości dożynkowe przeżywamy w kontekście kwietniowej tragedii, trzęsień ziemi, powodzi, huraganów i pożarów. Przeżywamy je w duchu wdzięczności za zachowane plony. Pragniemy też odczytać te wielkie znaki, przez które Bóg chce nam coś powiedzieć. Świat tonie w lekkomyślności, ludzkość jest oszukiwana i sprowadzana z drogi prawdy, wiary i miłości – tłumaczył kaznodzieja. Kapłan mówił, że ciągle trwa dyktatura współczesnego ateizmu, który neguje istnienie Boga i wszystkie zasługi przyznaje człowiekowi. Prawdę nazywa się fałszem i odwrotnie, zapomina o tym, co Boskie, polskie i narodowe.

Nowe życie

8 września to w tradycji Kościoła dzień, w którym dziękuje się za każde życie. Podczas Mszy św. poświęcono ziarna pod nowe zasiewy, a po niej błogosławiono maluchów i rodziny oczekujące potomstwa. – Ten dzień to wielka celebracja życia, która rozciąga się na całe stworzenie. Ziemia rodzi zboże, dzięki któremu mamy chleb i możemy żyć. Dziś obchodzimy pamiątkę przyjścia na świat Tej, która dała światu nowe życie – Jezusa Chrystusa. W każdym dziecku Bóg ponownie przychodzi na ten świat. Błogosławieństwo to uświęcenie łaską Pana Boga oczekiwania małego dziecka i patrzenia na jego rozwój
– tłumaczy o. Paweł Gomulak OMI.

Po Eucharystii poświęcono kapliczki różańcowe tajemnic chwalebnych. Na uroczystości przybyło ok. 2 tys. wiernych.

Agnieszka Wawryniuk