Kultura

Uwierzyć poetom

Okazją do spotkania literatów był V Międzynarodowy Trójstyk Literacki, który odbył się we Włodawie 16 i 17 maja.

Pomysłodawcą wydarzenia jest poeta, prozaik, eseista, regionalista, założyciel Poleskiego Towarzystwa Medialnego we Włodawie, zastępca prezesa oddziału lubelskiego Związku Literatów Polskich Aldon Dzięcioł. - Niedaleko od Włodawy, może 5 km od miasta, stykają się granice Polski, Ukrainy i Białorusi. Miejsce to - z granicznymi słupami i przecudną panoramą nadbużańskiego krajobrazu - urzeka jakimś tajemniczym pięknem. Nazywamy je trójstykiem granicznym. W 2017 r., gdy tam się zatrzymałem, pomyślałem sobie, że powinno stać się nie tylko granicznym symbolem, ale przede wszystkim miejscem współpracy i pojednania Polaków, Ukraińców i Białorusinów - mówi A. Dzięcioł.

Opowiada też o tym, jak zrodziła się myśl o powołaniu wydarzenia kulturalnego, dodając, iż w tym roku z Trójstyku wykluczeni zostali zaproszeni literaci białoruscy.- Białoruś więzi wolnych obywateli, m.in. działaczy polskich. Nie ma na to naszej zgody. Aby jednak impreza zachowała swoją konwencję, tzn. uczestniczyli w niej przedstawiciele trzech państw, zaprosiliśmy gości z Litwy.

 

Okazja do zacieśnienia więzi

Tradycyjnie Trójstyk rozpoczęła 16 maja uroczysta gala w sali konferencyjnej ratusza. Przybyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz – także ze strony ukraińskiej, literaci, naukowcy, muzycy i mieszkańcy. Obecni byli m.in. prof. Feliks Czyżewski – badacz dialektologii słowiańskiej, honorowy obywatel Włodawy, dr Beata Fałda – prorektor ds. studenckich Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, Waldemar Michalski – literat, redaktor kwartalnika „Akcent”. ...

Joanna Szubstarska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł