Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

V jak Victoria

Spektakl „Mój, mój, mój, mój” siedleckiego Teatru V zdobył I miejsce w XVII Mazowieckim Festiwalu Teatrów Amatorskich.

W zmaganiach, które miały miejsce 9 czerwca w KLO im. św. Filipa Neri w Radomiu, wzięło udział osiem młodzieżowych zespołów teatralnych, zakwalifikowanych w wyniku eliminacji do finału. Grand Prix przyznano Teatrowi Rękawiczka za spektakl „Grzeszne menu”, a pierwsze miejsce siedleckiemu Teatrowi V.

Jego duchem sprawczym jest drugoklasistka z I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa Wiktoria Wonschik – reżyserka, autorka (wspólnie z Julią Biardzką) scenariusza i scenografii nagrodzonego spektaklu. – Teatrem interesuję się od dawna – opowiada Wiktoria. – Zawsze brałam udział w szkolnych przedstawieniach, pomagałam innym dzieciom i znałam ich role na pamięć – dodaje.

W gimnazjum założyła koło teatralne, z którym przygotowywała spektakle na akademie i różne konkursy. Związki z tą szkołą utrzymuje zresztą do dziś – jeździ tam i pomaga w spektaklach.

Za narodziny jej kolejnego koła -Teatru V – można uznać grudzień ubiegłego roku, kiedy to usiadła nad scenariuszem. Zimowe ferie były początkiem prób grupy, w skład której wchodzą uczniowie i tegoroczni absolwenci siedleckich szkół: Justyna Głuchowska, Marcin Wardak, Bartosz Czarnocki, Marta Jakubiec, Karol Konachowicz i W. Wonschik z I LO im. B. Prusa w Siedlcach, Marcin Jastrzębski (ZSP nr 2 im M. Kopernika), Filip Wawrecki i Konstanty Musiej (Publiczne Gimnazjum nr 4).

Źródła sukcesu młodzi artyści upatrują w pozytywnym nastawieniu i radości z tego, co robią. O kreowanych w spektaklu rolach mówią z entuzjazmem, podobnie jak o panującej na próbach atmosferze. – Wszyscy wkładaliśmy w to mnóstwo serca – przekonują. – Każda wygrana napędzała nas, by w kolejnym spektaklu starać się jeszcze bardziej i dawać jeszcze więcej od siebie.

Plany? Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Wiktoria już zaczęła pisać nowy scenariusz, a cała grupa niecierpliwie czeka na próby nowego spektaklu. Oczywiście w przyszłym roku też wystartują w konkursach. I mają nadzieję, że będą to występy równie udane jak tegoroczne. Serdecznie im tego życzymy.

Anna Wolańska