Kościół
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Veni, Sancte Spiritus!

Zesłanie Ducha Świętego dokonało się w dniu żydowskiego Święta Tygodni (hebr. Hag Shavuot, gr. Pentekostes) czyli Pięćdziesiątnicy. Tego dnia wspominano biblijne wydarzenie przekazania przez Mojżesza tablic Dekalogu na górze Synaj. Apostołowie i uczniowie przybyli do Jerozolimy, aby wziąć udział w święcie. Kiedy razem z Maryją trwali na modlitwie, spełniła się zapowiedź Jezusa: otrzymali Ducha Świętego.

Od tego momentu On będzie prowadził Kościół do „pełni prawdy”, przygotowując nas do ostatecznego przyjścia na świat Chrystusa. Św. Augustyn, kierując się pragnieniem objaśnienia sposobu działania Ducha Świętego, opisał siedem Jego darów (11 rozdział drugiej księgi O kazaniu Pana na Górze - co ciekawe, dostrzegając w nich paralele z treścią Kazania na Górze i modlitwą „Ojcze nasz”). Ale najważniejsze wydaje się to, abyśmy pamiętali, iż miarą obdarowania jest nie tyle hojność Boga - ona jest nieskończona - ile dyspozycja człowieka, jego otwartość. Św. Paweł rzecz ujmuje bardzo prosto: „Nikt nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: „Panem jest Jezus”. On w nas jest sprawcą chcenia i działania. I On objawia się dla wspólnego dobra. Prowadzi ku jedności.

Niezwykłe wrażenie robi jedna z ostatnich ekspozycji Muzeum św. Jana Pawła II w Wadowicach. Wchodząc do sali, w której wspominane jest odejście papieża do Domu Ojca i gdzie znajduje się kopia ewangeliarza leżącego na trumnie Ojca Świętego w dniu jego pogrzebu, trzeba ominąć pionowe pasy niezwykle delikatnej, zwiewnej tkaniny w kolorze czerwonym. Nawet lekki ruch powietrza powoduje jej drgania – bezszelestnie porusza się, nabiera kształtów, faluje! W zamyśle artysty konstrukcja ma symbolizować działanie Ducha Świętego. Czułe, życionośne, delikatne, misterne – niemalże niedostrzegalne, a jednak wypełniające całą przestrzeń. Architektura pomieszczenia, widziana z określonej perspektywy, przypomina trójwymiarowy krzyż obejmujący eksponaty i obecnych w nim ludzi. Pozostawia na zwiedzających niesamowite wrażenie.

Tak zapewne było w wieczerniku w dniu Pięćdziesiątnicy. ...

Ks. Paweł Siedlanowski

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł