Aktualności
VI Tatarska Piątka

VI Tatarska Piątka

9 lipca startuje kolejna edycja Tatarskiej Piątki. Dzień wcześniej uczestnicy biegu będą mieli okazję do zwiedzenia Muzeum Wsi Podlaskiej, jak też wzięcia udziału w warsztatach łucznictwa.

Tegoroczny program IX Spotkania z Kulturą Tatarską i Regionalną zainauguruje w sobotę, 8 lipca, dzień otwarty Muzeum Wsi Podlaskiej. W bloku wieczornych atrakcji są bezpłatne warsztaty łucznictwa tradycyjnego oraz w wersji 3D. Początek zajęć odbywających się przy miejscowej świetlicy zaplanowano na 16.00.

Uczestnicy dwudniowej imprezy będą mieli także okazję do zwiedzenia cmentarza tatarskiego, wzięcia udziału w turnieju rodzinnym czy posmakowania tatarskiej kuchni.

 

Bieg „skrzata” i „młodzika”

Niedziela to już dzień zawodów biegowych. Jak wyjaśnia Łukasz Węda, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka, „start” biegu wyznaczono przy szkole, czyli w miejscu, gdzie do 1915 r. stał meczet. Trasa Tatarskiej Piątki wiedzie wśród pól i zbóż. – Celem zawodów jest popularyzacja biegania jako formy czynnego wypoczynku, a jednocześnie promocja walorów przyrodniczych gminy Łomazy – zaznacza.

Głównemu biegowi towarzyszyć ma rywalizacja dzieci i młodzieży na dystansach: „bieg skrzata” – 100 m (rocznik 2011 i mł.), bieg „małe nadzieje” – 300 m (2008-2010), „bieg szkolniaka” – 500 m (2005-2007) oraz „młodzików” – 1000 m (2002-2004).

W biegu głównym (5280 m) prawo startu mają osoby, które do dnia zawodów ukończą 14 lat; niezależnie od miejsca zamieszkania, przynależności klubowej i narodowości.

 

Medale i imienne numery

– W ubiegłym roku w biegach wzięło udział blisko 250 zawodników i zawodniczek z naszego regionu, jak i sąsiednich województw, a nawet zagranicy – tłumaczy Ł. Węda. Przy okazji zdradza, iż w ramach tegorocznej edycji sklasyfikowani zostaną najszybsi mieszkańcy gminy Łomazy i powiatu bialskiego.

Na zawodników Tatarskiej Piątki czekają niespodzianki, w tym ręcznie wykonany medal, koszulki oraz imienne numery startowe.

Organizatorami biegowej niedzieli są: bialskie starostwo, urząd gminy w Łomazach oraz SRMS. Patronat sportowy nad imprezą sprawuje Klub Biegacza „Biała Biega”. Zapraszamy do udziału!


Zgłoszenia do udziału w biegu i nordic walking przyjmowane są elektronicznie – za pośrednictwem strony internetowej: www.time2go.pl – w dziale „zapisy”. Regulamin dostępny jest na www.studzianka.pl.

Zapisy dzieci i młodzieży prowadzone są za pomocą poczty elektronicznej lub tradycyjnej – do 5 lipca! Po upływie terminu zgłoszenia będą możliwe wyłącznie w biurze zawodów i jedynie w przypadku nieprzekroczenia limitu uczestników, tj. 150 osób.

 

AW