Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

W Betlejem Boże Narodzenie trwa cały rok

W ewangelicznych opisach narodzenia Jezusa Chrystusa czytamy o nadzwyczajnych zjawiskach: jest niezwykła gwiazda i są zastępy niebieskie wielbiące Boga. Czy tak rzeczywiście wyglądała noc Bożego Narodzenia?

Ewangeliści chcą nam przez to powiedzieć, iż przyjście na świat Bożego Syna było tak niezwykłym wydarzeniem, iż w tę radość włączył się świat aniołów, duchów przebywających w bliskości Boga. Pełnią oni tu rolę posłańców obwieszczających ludziom radosną wieść, co miało już miejsce wielokrotnie na kartach Pisma Świętego. A gwiazda jest z jednej strony znakiem włączenia się w tę radość całego kosmosu, stworzenia, z drugiej posiada też znaczenie symboliczne. Są istoty niebiańskie, jest kosmos, a ludzie? Jedno jest pewne: niewielu ludzi dowiedziało się o narodzinach Boga. Przyszedł On do nas w sposób bardzo skromny, bez rozgłosu i ziemskiej chwały. Stał się jednym z nas i od początku dzielił z nami trudy ziemskiego życia.

Czy możemy konkretnie wskazać gdzie i kiedy narodził się Jezus Chrystus? Dlaczego świętujemy Boże Narodzenie akurat 25 grudnia?

Miejsce narodzin Jezusa jest określone. To Betlejem, osada, z której pochodził król Dawid. To właśnie tam – według proroctwa Micheasza – miał przyjść na świat „nowy Dawid”, czyli Mesjasz. Chrześcijanie od samego początku przekazywali sobie informację o grocie, gdzie miał się narodzić Jezus, a w IV w. po Chr. stanęła tam Bazylika Bożego Narodzenia.

W VI w. po Chr. próbowano wskazać rok narodzin Jezusa. Obliczeń dokonał kanonista i chronograf rzymski Dionizy Mały, ustalając rok narodzin Jezusa na 754 r. od założenia Rzymu. Jednak pomylił się o kilka lat. Dziś uczeni, biorąc pod uwagę inne udokumentowane daty (np. spisy ludności), uważają, iż Jezus narodził się prawdopodobnie pomiędzy 8 a 6 r. przed Chr., czyli około 746-748 r. od założenia Rzymu. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł