Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

W bliskości najlepszego Opiekuna

W naszej diecezji na czas obchodów Roku św. Józefa ustanowiono sześć kościołów stacyjnych. Za ich nawiedzenie i spełnienie wyznaczonych warunków można uzyskać odpust zupełny.

Postanowiliśmy zajrzeć do każdego z nich i dowiedzieć się, jak propagowany jest w nich kult Oblubieńca NMP. Zacznijmy od parafii św. Józefa w Siedlcach. - Każdego dnia, na zakończenie Mszy św., odmawiamy specjalną modlitwę do naszego patrona. Nabożeństwa do św. Józefa organizujemy w każdą środę i 19 dnia miesiąca. Te ostatnie są dosyć długie, bo kończą się ok. północy. 19 marca rozpoczniemy wielkopostne rekolekcje, a do liturgicznego wspomnienia Oblubieńca NMP będziemy przygotowywać się przez nowennę. Założyliśmy też księgę nowennową, do której wpisujemy intencje zanoszone przez wstawiennictwo św. Józefa. Są one przedstawienie Bogu podczas tzw. zbiorowych Mszy św. sprawowanych w środowe wieczory - wylicza ks. kan. Sławomir Olopiak, proboszcz siedleckiej parafii pw. św. Józefa. Nie ukrywa, że cieszy się z coraz bardziej popularnych czuwań organizowanych 19 dnia miesiąca. - W programie jest m.in. piękny akatyst ku czci św. Józefa, który gromadzi wielu czcicieli naszego patrona - dopowiada.

Pierwsze czuwanie ze św. Józefem zorganizowano 19 grudnia. Za przygotowanie tych spotkań odpowiedzialny jest wikariusz ks. Ireneusz Juśkiewicz.

– Program zawsze drukujemy w parafialnym tygodniku „Opiekun” i umieszczamy na naszej stronie internetowej. Zaczynamy o 18.00 Mszą św. Po Eucharystii modlimy się do Ducha Świętego. Następnie odprawiamy nieszpory. Ok. 20.00 głosimy konferencję o św. Józefie, starając się poruszać konkretne aspekty jego duchowości. Kończymy ją Litanią do św. Józefa i pieśnią. O 21.00 śpiewamy Apel Jasnogórski, a po nim akatyst ku czci patrona. Ten element czuwania jest bardzo lubiany przez wiernych. Niektórzy przychodzą specjalnie na jego śpiew – zauważa ks. Ireneusz. – Później prowadzimy adorację Najświętszego Sakramentu. Wspólnie odmawiamy część Różańca. Potem każdy modli się w ciszy. W tym czasie można np. rozważać słowo Boże. Czuwanie kończy się ok. 24.00 błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem – opowiada. Dodaje, że są tacy, którzy uczestniczą w czuwaniu od początku do końca, inni przychodzą tylko na wybrane przez siebie punkty. W trakcie nabożeństwa można przystąpić do sakramentu pokuty.

 

W kościele i w domach

– Od stycznia po zakończeniu akatystu udzielamy błogosławieństwa tym, którzy pragną rozpocząć 30-dniowe nabożeństwo do św. Józefa. Te osobiste rekolekcje prowadzone są według wskazań zawartych w książce „Miesiąc ku czci św. Józefa” autorstwa bł. Bartolo Longo. Takich ludzi, ku naszej radości, jest coraz więcej – dopowiada ks. I. Juśkiewicz.

Wspomina też o nabożeństwach środowych. – Zaczynamy o 17.00 Różańcem do św. Józefa. Ta modlitwa była praktykowana u nas za czasów śp. proboszcza ks. Jerzego Górskiego. Wierni chcieli do tego wrócić i dziś sami prowadzą ten Różaniec. Później odmawiamy litanię i czytamy prośby zapisane przez parafian. O 18.00 sprawujemy w tych intencjach Mszę św. Po zakończeniu liturgii wspólnota Cristeros odmawia przed wystawionym Najświętszym Sakramentem cztery części Różańca. W tym samym czasie w dolnym kościele spotyka się krąg biblijno-liturgiczny, który prowadzę od dwóch lat. Naszej grupie patronuje św. Józef – tłumaczy ks. Ireneusz.

Na koniec wspomina o jeszcze jednej inicjatywie. – Planujemy zakupienie figury patrona, która będzie peregrynować po rodzinach już od 19 marca. Chętni, którzy chcieliby ją przyjąć do siebie na jeden dzień, powinni zapisać się w zakrystii. Rok św. Józefa, list papieża Franciszka „Patris corde” i przyznanie naszej świątyni funkcji kościoła stacyjnego mobilizują nas do działania. Widzimy, że na rozszerzaniu kultu św. Józefa zależy także parafianom. To, o czym tu opowiadamy, jest efektem współpracy duszpasterzy i wiernych – podsumowuje.

 

Tradycyjna nowenna

Z Siedlec przenieśmy się do Szpaków. – W naszym kościele czcimy szczególnie św. Józefa w każdą środę i zawsze 19 dnia miesiąca. Teraz przygotowujemy się do marcowej nowenny. Nasze spotkania zainauguruje bp Grzegorz Suchodolski, a w dniu liturgicznego wspomnienia św. Józefa uroczystościom odpustowym będzie przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Oblubieniec NMP patronuje m.in. rodzinom, ojcom i misjom, dlatego do poprowadzenia nowenny zaprosiłem duszpasterzy, którzy opiekują się tymi grupami. Czujemy się wyróżnieni, że nasz kościół otrzymał rangę stacyjnego. Zapraszamy wszystkich na nowennę. Jak zawsze będzie ona transmitowana w Katolickim Radiu Podlasie. Zachęcamy do słuchania nas od 19.30. Spotkania będziemy kończyć ok. 21.00 Apelem Jasnogórskim. Intencje do nowenny można składać osobiście w kościele albo za pośrednictwem strony www.szpaki.sacro.pl. Dziękujemy za zainteresowanie nowenną i jak zawsze zachęcamy do zawierzenia się do św. Józefa – mówi ks. Sławomir Harasimiuk, proboszcz parafii w Szpakach.

 

Przez dziewięć dni

Kościół stacyjny mamy także w Międzyrzecu Podlaskim. To świątynia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. – W każdą środę gromadzimy się na nieustannej nowennie do św. Józefa. Trwa ona przez okrągły rok. Odprawiamy ją przed wieczorną Mszą św. W programie znajdują się litania, specjalna modlitwa i koronka. Tą nowennę organizujemy niezależnie od Roku św. Józefa. Zastałem ją, kiedy ponad trzy lata temu przyszedłem do Międzyrzeca. Gromadzi sporo ludzi, więc ją kontynuujemy. Do marcowej uroczystości przygotujemy się przez dziewięciodniową nowennę. Będziemy spotykali się codziennie o 18.00 na Mszy św. Przed Eucharystią odmówimy Różaniec, a po niej koronkę do naszego patrona. Każdego dnia modlitwie będzie przewodniczył zaproszony kapłan. Homilie głoszone w ramach nowenny mają dotyczyć przymiotów św. Józefa wymienionych przez papieża Franciszka w liście „Patris corde”. Ostatnie dwa dni nowenny i wspomnienie Oblubieńca NMP będą połączone z parafialnymi rekolekcjami wielkopostnymi. W tych dniach poprowadzi nas ks. Wojciech Hackiewicz – opowiada ks. Henryk Skolimowski, proboszcz parafii.

 

Zapraszamy do nawiedzenia

– O tym, że nasza świątynia jest kościołem stacyjnym, informuje duży baner umieszczony na jej frontonie. Z kolei na bramach kościoła zamocowaliśmy tablice, z których można dowiedzieć się o warunkach uzyskania odpustu. Każda rodzina otrzymała od parafii książeczkę „Wszystko o św. Józefie”. Zamówiliśmy 600 egzemplarzy i wszystkie się rozeszły. Drugie tyle zamówimy kolejny raz. Wszystko po to, by nasi wierni jeszcze lepiej poznali sylwetkę patrona – wyjaśnia ks. H. Skolimowski. Dodaje, że kult św. Józefa w międzyrzeckiej parafii jest bardzo żywy. – Wspólnie staramy się propagować Rok św. Józefa. Zależy mi, aby parafianie byli apostołami tego miejsca, czyli naszego kościoła stacyjnego. Zachęcamy do wspólnej modlitwy, do nawiedzania naszej świątyni i zyskiwania przypisanych do tego odpustów – apeluje.

Kościół stacyjny znajdziemy też w Celinach. – Nasza parafia liczy tylko ok. 650 osób. Na modlitwie do św. Józefa spotykamy się w każdą pierwszą środę miesiąca. Uroczystość wspomnienia Oblubieńca NMP połączymy z rekolekcjami wielkopostnymi, które poprowadzi misjonarz pracujący w Rwandzie. Przygotujemy się do niej poprzez nowennę – informuje ks. Andrzej Majchrzak SAC, proboszcz parafii.

 

Miesiąc z intencją

W Wołyńcach w ramach Roku św. Józefa organizowane są raz w miesiącu „Niedziele ze św. Józefem”. – W ten sposób cała wspólnota parafialna zgromadzona na niedzielnej Mszy poznaje swojego patrona. W homilii staramy się dostrzec biblijne źródło duchowości św. Józefa oraz aktualność przykładu jego życia. Ta niedziela przygotowuje nas i zachęca do udziału w Mszy św. i nabożeństwie ku czci św. Józefa, które sprawujemy każdego 19 dnia miesiąca. Głębia duchowych doświadczeń i dramat życiowych wyborów św. Józefa wyznacza nam tematy do comiesięcznych rozważań oraz intencje modlitw za jego przyczyną. Na każdy miesiąc podejmujemy wspólną modlitewną intencję. W lutym polecaliśmy cierpiących, chorych i tych, którzy stoją przed trudnymi życiowymi wyborami, w marcu modlimy się za małżonków, w kolejnych miesiącach m.in. za Kościół, przeżywających kryzys wiary, narzeczonych, dzieci i młodzież, o godną pracę i, na zakończenie – w listopadzie, o łaskę dobrej śmierci. W każdym miesiącu rozdajemy tekst odpowiedniej modlitwy za przyczyną św. Józefa, zachęcając do jej prywatnego odmawiania. Uroczystość odpustowa, która u nas przypada 1 maja, będzie w tym roku poprzedzona dziewięciodniową nowenną – mówi opowiada ks. dr Jacek Mucha, proboszcz parafii w Wołyńcach. – Nabożeństwa ku czci św. Józefa celebrujemy przed pięknym obrazem naszego patrona. Wizerunek przedstawia uroczą, a zarazem głęboką teologicznie scenę. Św. Józef w przerwie swej pracy spędza czas z małym Jezusem. On jednak nie jest zainteresowany zabawą, wydaje się, że w myślach wybiega ku dziełu, którego ma dokonać dla zbawienia świata. Nasza wspólnota parafialna, jako gospodarz kościoła stacyjnego, serdecznie zaprasza grupy i osoby indywidualne do nawiedzenia świątyni i modlitwy za przyczyną św. Józefa, Opiekuna Syna Bożego i Człowieka rzetelnej pracy. Chęć przybycia zgłosili już przedstawiciele Akcji Katolickiej z Siedlec, wierni z parafii Stare Opole oraz parafii dekanatu domanickiego – dodaje.

 

Z Jezusem i Józefem

Kościół stacyjny znajdziemy także w Trąbkach w dekanacie garwolińskim. – Każdego 19 dnia miesiąca celebrujemy Mszę wotywną o św. Józefie. Sprawujemy ją we wszystkich intencjach składanych do puszki przez wiernych. W każdy poniedziałek, niedziele i święta po Mszy odmawiamy modlitwę „Do Ciebie, święty Józefie…”. O roku poświęconym Oblubieńcowi NMP przypomina baner z jego wizerunkiem ustawiony w pobliżu głównego ołtarza. Do liturgicznego wspomnienia św. Józefa przygotujemy się przez nowennę. Tego dnia Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie będzie wystawiony przez cały dzień. Suma odpustowa będzie celebrowana o 12.00. Myślę, że Rok św. Józefa ożywi jego kult w naszej parafii – podsumowuje ks. Sylwester Gałach, proboszcz z Trąbek.


Program Nowenny w sanktuarium św. Józefa w Szpakach

 

10 III – Św. Józef ojcem umiłowanym – bp Grzegorz Suchodolski

11 III – Św. Józef ojcem troskliwym i odpowiedzialnym – ks. Jerzy Olędzki

12 III – Św. Józef ojcem czułym – ks. Jacek Sereda

13 III – Św. Józef przykładem twórczej odwagi – ks. Kazimierz Jóźwik

14 III – Św. Józef ojcem posłusznym i pokornym – o. Roman Wit

15 III – Św. Józef opiekun Zbawiciela i patron Kościoła – ks. Kamil Duszek

16 III – Św. Józef ojcem przyjmującym – ks. Paweł Siedlanowski

17 III – Św. Józef przykładem pracowitości – ks. Stanisław Chodźko

18 III – Św. Józef ojciec w cieniu – ks. Marcin Olek

19 III – Św. Józef ojcowskim sercem prowadzi do świętości, Patron na trudne czasy – bp Kazimierz Gurda

Agnieszka Wawryniuk