Kultura
Źródło: LE
Źródło: LE

W cieniu Euro

W niedzielę, 26 czerwca, w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica i Powiatowym Ośrodku Sportu w Miętnem rozpoczęły się 13 warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży, organizowane przez Teatr Studio Buffo w Warszawie.

Wzorem lat ubiegłych odbędą się dwa turnusy. Podsumowaniem każdego z nich będą pokazy artystyczne w wykonaniu wszystkich uczestników warsztatów. Pierwszy z nich zostanie zorganizowany 8 lipca, a kolejny 21 lipca w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół Rolniczych.

Opiekę artystyczną i programową nad warsztatami sprawują: twórca i pomysłodawca Studia Artystycznego Metro działającego w ramach Teatru Studia Buffo Janusz Józefowicz oraz kompozytor Janusz Stokłosa. Na warsztatach prowadzone są zajęcia wokalne, taneczne, aktorskie i akrobatyka. Kadra to doświadczeni artyści pedagodzy od lat związani z warszawskimi teatrami, głównie ze sceną Teatru Studio Buffo w Warszawie, absolwenci akademii teatralnych, szkół baletowych, studiów piosenki i jazzu oraz akademii wychowania fizycznego. Od 13 lat szefem warsztatów jest Danuta Fidusiewicz. – Duże wsparcie mamy u dyrektora zespołu szkół Zdzisława Majewskiego – mówi D. Fidusiewicz. – To człowiek renesansu, a przy tym artysta. Nie uznaje sformułowań: „nie da się” albo „ tego nie można zrobić”. A do tego pięknie gra na gitarze klasycznej. No i od lat śpiewa w chórze. Do tego wzorowo zarządza zespołem szkół w Miętnem i ma silne oparcie oraz wsparcie świetnego zespołu pedagogicznego. I jak tu nie przyjeżdżać do Miętnego – dodaje szefowa warsztatów.

– Co roku, na przełomie czerwca i lipca, czekamy na młodych artystów z Buffo – mówi Andrzej Kujda, dyrektor Powiatowego Ośrodka Sportu. – Bardzo się cieszymy. Przygotowaliśmy salę do posiłków z klimatyzacją i piętrowym oświetleniem. Na wszystko musimy być przygotowani. Jak dotąd nam się to udaje. I chyba jest to jeden z głównych  powodów, które powodują, że Buffo przyjeżdża do nas 13 rok z rzędu. Na czas EURO w ośrodku działa strefa kibica. Cieszy się dużym powodzeniem – podsumowuje A. Kujda.

Eugeniusz Lisowiec