Rozmaitości
Źródło: AWAS
Źródło: AWAS

W darze serca dla hospicjum

Podsumowanie piątej edycji akcji „Wielkie Wicie - wasz i nasz dar serca” odbyło się tradycyjnie w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową w Gimnazjum nr 1.

- Coroczne przedświąteczne spotkanie ma na celu wsparcie lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia i świętowanie małej ojczyzny przez powrót do korzeni, czyli przypomnienie kultury ludowej naszego regionu - powiedziała dyrektor szkoły Bożena Płatek, inicjatorka akcji.

– Sześć lat temu przeczytałam o akcji pomocy dla hospicjum i pomyślałam, że warto się w to włączyć Wybrałam formę wicia palm i wykonywana innych świątecznych ozdób, ponieważ jako nauczycielka języka polskiego poświęcałam na lekcjach czas na kulturę regionu, plastykę obrzędową – wspomina dyrektor.

Dzięki wspólnemu wysiłkowi

Inicjatywa szybko się przyjęła i cieszy się wielką popularnością, porywa do współpracy całą społeczność szkoły – uczniów, nauczycieli, pracowników administracyjnych, rodziców, którzy wspólnym wysiłkiem przez kilka miesięcy przygotowują dziesiątki przepięknych palm oraz inne ozdoby wielkanocne. Zyskała też wielką sympatię wśród mieszkańców miasta, stąd też na jej finał przybywają liczni goście: przedstawiciele władz lokalnych, instytucji współpracujących ze szkołą, radzyńskich parafii, innych placówek oświatowych miasta oraz po prostu – przyjaciele szkoły i hospicjum. W tym roku pojawili się także m.in. rzecznik praw dziecka Marek Michalak, sekretarz stanu w MEN Tadeusz Sławecki oraz kierownik oddziału zamiejscowego w Białej Podlaskiej Kuratorium Oświaty w Lublinie Andrzej Mironiuk.

Potrzebne serca

W programie artystycznym tegorocznego finału znalazły się wiersze i piosenki, w których splatały się w jedno wątki zbliżających się świąt wielkanocnych, urody rodzimej przyrody, miłości ojczyzny, folkloru, a także refleksje poświęcone naszej małej ojczyźnie – Podlasiu. Świąteczne ozdoby wykonane w ramach „Wielkiego Wicia” – przede wszystkim piękne palmy, ale także serwetki, pisanki, stroiki, a nawet babki – zabrali ze sobą uczestnicy spotkania.

Datki złożone przy tej okazji zostały przekazane na wsparcie Dziecięcego Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. Na spotkanie przybyła delegacja hospicjum z o. Filipem Buczyńskim. – Od 17 lat służymy dzieciom i młodzieży całej Lubelszczyzny. Nasi podopieczni są w takim momencie, że nikt sobie tego nie potrafi wyobrazić. Potrzebujemy waszych serc, waszej pomocy. Wspólnie tworzymy coś niesamowitego, wielkiego, jesteście częścią tego dzieła. Z całego serca dziękuję – powiedział do zebranych o. F. Buczyński.

Anna Wasak