Diecezja
W drodze do Matki

W drodze do Matki

„Panie, do kogóż pójdziemy?” - to hasło XXVIII Pieszej Podlaskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pątnicy z Diecezji Siedleckiej mają do przebycia 370 km w 11 dni.

Na trasę wyruszyło około 5 tys. osób z całego Podlasia, z czego 2 tys. liczą grupy z Diecezji Siedleckiej – To podobny wynik jak rok temu – mówi kierownik pielgrzymki ks. Piotr Wojdat. – „Jedynka” liczy 160 osób, to tyle, co w tamtym roku, a „Trójka” ponad 200. Już dawno tyle nie osiągała – dodaje.

Piesza pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła już 28. raz. – Cała pielgrzymka ma charakter pokutny. Z całą pewnością „Dwójka”, gdzie idzie większość ludzi dorosłych, jest poważniejszą grupą. Grupa „9C” także – ocenia ks. Wojdat.

Dlaczego kolejny raz tak wiele osób decyduje się zamienić swój dotychczasowy tryb życia na pątniczy szlak? „Po raz pierwszy zdecydowałam się na uczestnictwo w pielgrzymce właśnie pod wpływem znajomych” – pisze 21-letnia Justyna. – „Musiałam sprawdzić sama, czy rzeczywiście panuje tam taki niepowtarzalny klimat łączności z Bogiem i drugim człowiekiem, naszym bratem i siostrą. Stało się to pewnego sierpniowego ranka na trasie XVIII Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. Z nadzieją w sercu, że z pomocą Matki Bożej uda mi się pokonać własne słabości i dotrzeć do celu tej drogi, po to, by ofiarować przed Cudownym Obrazem swoje życie, troski, radości, oraz podziękować za wszystkie otrzymane łaski, stanęłam na trasie pielgrzymki.” „Pielgrzymowanie ma sens, dlatego że ma jasno wyznaczony cel – dojście do tronu Jasnogórskiej Pani. Każdy, kto choć raz szedł przez dwa tygodnie do Częstochowy, zna to spojrzenie Matki z Jasnogórskiej Ikony… Chyba że trudno mu było patrzeć przez łzy wzruszenia. Tam czuje się tylko wszechogarniającą radość, pokój i wdzięczność” – dodaje pątniczka Kasia.

Pielgrzymka wyruszyła 2 sierpnia sprzed siedleckiej katedry. Podczas homilii bp Zbigniew Kiernikowski poinformował wiernych o stanie swego zdrowia i poprosił o modlitwę w swojej intencji. – Jak wiecie, mam chorobę nowotworową i jestem w tej chwili w trakcie terapii. 2 tygodnie już minęły, a przede mną jeszcze 5 tygodni terapii, do początku września. Módlcie się też za biskupa. Ważne jest dla biskupa zdrowie, ale nie najważniejsze. Módlcie się o to, abym potrafił przewodniczyć tej wspólnocie wiary i w tej wspólnocie wiary. Aby to, co jest w zamyśle Boga, mogło się dokonywać przez moje przewodniczenie oraz przez przyjmowanie w posłuszeństwie tego, mojego przewodniczenie ze strony tych, którzy stanowią ten Kościół, zarówno duchownych jaki i świeckich. Polecam się więc waszym modlitwom, byśmy my na różny sposób, przeżywając swoje osobiste problemy, byli miejscem chwały Boga. Dziękuję, że jest ta pielgrzymka, że jest tak liczna. Niech Bóg was prowadzi, a bądźcie tymi, którzy potrafią Bogu odpowiadać – zakończył hierarcha.

W ramach XXVIII Podlaskiej Pielgrzymki na Jasną Górę idą wierni m.in. z: Drohiczyna, Białej Podlaskiej, Łosic, Międzyrzeca Podlaskiego, Garwolina i Łukowa.

cytaty i zdjęcia za: www.pielgrzymka-podlaska.sacro.pl