Rozmowy
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

W drogę po jedność

32 Pieszej Pielgrzymce Podlaskiej na Jasną Górę towarzyszy hasło „Aby byli jedno”. Czym został podyktowany ten wybór?

Tematem tegorocznego ogólnopolskiego programu duszpasterskiego są słowa: „Kościół naszym domem”. Pielgrzymkowe rozważania, podobnie jak hasło, korelują z cytatem zaczerpniętym z Ewangelii wg św. Jana: „Aby byli jedno”. Myśli poddane do refleksji podczas naszych dwutygodniowych rekolekcji w drodze odnoszą się do wiary oraz odpowiedzialności za Kościół. Inspiracją stojącą za wyborem hasła – w wymiarze lokalnym – jest też zainicjowany w czerwcu tego roku II Synod Diecezji Siedleckiej. Chcemy z duszpasterską troską przyjrzeć się rzeczywistości naszego Kościoła, dostrzec potrzeby zmian i poszukać dróg rozwoju. Pielgrzymkowe konferencje są zatem ukierunkowane na Kościół i nasze w nim miejsce.

Przygotowania do wymarszu wkroczyły w ostatnią fazę. Czy możemy wstępnie oszacować, ilu pątników podejmie trud uczestnictwa w tegorocznej pielgrzymce?

Odpowiedź na to pytanie będzie możliwa po zamknięciu listy zapisów; kiedy wyruszymy. Choć uczestnicy pielgrzymki dołączają także w jej trakcie – już na szlaku. Od dekady liczba pielgrzymów utrzymuje się na stałym poziomie – waha się od czterech do pięciu tysięcy osób. Ubiegłoroczną PPP tworzyło 28 grup. W tym roku będzie podobnie. Po zeszłorocznej reaktywacji po raz drugi wyruszy z nami grupa harcerska, tzw. szara. Wstępne zapowiedzi pozwalają wnioskować, że będzie liczniejsza niż przed rokiem.

Trasa pielgrzymki zasadniczo jest niezmienna, poza drobnymi korektami spowodowanymi m.in. remontami dróg. ...

Agnieszka Warecka

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł