Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

W duchu dziękczynienia

Parafia św. Jana Chrzciciela w Górznie obchodzi w tym roku setną rocznicę konsekracji rozbudowanego i znacznie powiększonego kościoła z XVIII w. Jubileuszowej Eucharystii dziękczynnej celebrowanej 4 lipca przewodniczył bp Kazimierz Gurda.

Parafia została erygowana w 1485 r., nieznana jest natomiast data konsekracji kościoła drewnianego pw. Jana Chrzciciela. Wiadomo, że 10 lipca 1783 r. bp Kajetan Sołtyk, ordynariusz diecezji krakowskiej, położył kamień węgielny nowego kościoła parafialnego. W 1808 r. bp Wojciech Skarszewski konsekrował kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Piotra w Okowach. W 1907 r. ówczesny proboszcz ks. Tomasz Słonecki rozpoczął prace związane z budową nowej świątyni, ale dopiero w latach 1919-21 budowę dokończył ks. Stanisław Kiełbasiński. 24 czerwca 1921 r. bp Henryk Przeździecki konsekrował kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Głównym punktem jubileuszowych uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych szkół i OSP z terenu gminy Górzno, orkiestry dętej oraz licznie zgromadzonych parafian i gości była dziękczynna Eucharystia pod przewodnictwem bp. K. Gurdy. - Dzisiaj cała wspólnota parafialna cieszy się pięknem odnowionego kościoła. Wszyscy mogą mieć satysfakcję, że zaangażowanie w odnowę dało tak piękne rezultaty. Cały ten trud i radość pragniemy Panu Bogu ofiarować i na nowo to miejsce Jemu oddać.

Zapewne podobną radość przeżywali wasi przodkowie przed 100 laty, gdy została zakończona budowa, a kościół przez poświęcenie został oddany Bogu. Czuli radość, że mogą uczestniczyć w Mszy św. i nabożeństwach, gromadząc się wewnątrz świątyni. Poprzednia, jak mówią historyczne źródła, był zbyt mały dla powiększającej się wspólnoty parafialnej. Kościół wybudowany i konsekrowany 100 lat temu takżedzisiaj pomieści na Mszach św. wszystkich, którzy przychodzą, aby słuchać Bożego słowa – podkreślał bp Gurda. Zwracając się do parafian, prosił, by zadbali, aby ten kościół służył im i ich dzieciom. – Ważne, żeby był miejscem modlitwy i adoracji Pana Boga, miejsce wzrastania w łasce, uświęcania was i następnych pokoleń – podkreślił.

 

Pamiętajmy, gdzie nasze korzenie

– Patrząc, jak wielu państwa przybyło na uroczystość, trzeba powiedzieć, że jako Polacy pamiętamy, skąd się wzięliśmy, gdzie nasze korzenie i jak chcemy wychować następne pokolenia – mówił przed nabożeństwem poseł Grzegorz Woźniak.

Kościół został odrestaurowany dzięki m.in. środkom samorządu Mazowsza, za co proboszcz parafii ks. prałat Jerzy Kalinka wyraził wdzięczność członkini zarządu Janinie Ewie Orzełowskiej. – Dziękuję za wszelką otrzymaną pomoc, dzięki której mogliśmy w krótkim czasie odnowić wnętrze naszej świątyni, a jednocześnie za troskę o wszystkie zabytki Mazowsza, zwłaszcza te z naszej górzniańsko- garwolińskiej ziemi – powiedział ks. J. Kalinka. – Chciałabym wszystkim parafianom pogratulować tej uroczystości – zaznaczyła J.E. Orzełowska, chwaląc zaangażowanie proboszcza i jego troskę o wygląd kościoła. W imieniu parafian i mieszkańców gminy za udział w doniosłej uroczystości dziękował wójt Waldemar Sabak. – Do księdza biskupa kieruję podziękowania za wszelkie dobro i za obecność wśród nas – podkreślał. Słowa uznania popłynęły też do proboszcza parafii. – Jesteśmy wdzięczni, że tu możemy realizować swoją wiarę katolicką, przywiązanie do tradycji, że praca naszych potomków nie poszła na marne, a wręcz wzrasta, jak widzimy po naszym kościele – spuentował W. Sabak.

Na placu przykościelnym zorganizowano festyn z udziałem pań z kół gospodyń wiejskich.

W uroczystości, oprócz wymienionych w tekście udział wzięli m.in. wieloletni pracownik Nuncjatury Apostolskiej ks. infułat Karol Łapiński, kanclerz kurii ks. kan. Jan Babik, księża dekanatu garwolińskiego z ks. kan. Stanisławem Szymusiem, starosta Mirosław Walicki, burmistrz Garwolina Marzena Świeczak oraz inni zaproszeni goście.

Waldemar Jaroń