Kościół
Parafia św. Ludwika
Parafia św. Ludwika

W duchu pokuty

Pokuta to nie tylko umartwienie, jej celem ma być uwolnienie ludzkiego serca od grzechu, uczynienie go szczerym i otwartym szeroko na działanie łaski Bożej. „Pokutą jest być wytrwałym w dobrym, zwalczanie swoich wad” - mawiał o. Pio. Czy dzisiaj łatwo nam wprowadzać w życie praktyki, które mają służyć naszemu rozwojowi duchowemu w duchu pokuty?

Środa Popielcowa rozpoczyna okres pokutny, przypominając o przemijaniu człowieka. Droga krzyżowa, Gorzkie żale czy rekolekcje pomagają nam w duchowym przygotowaniu do Zmartwychwstania. Kluczowa dla tego okresu jest modlitwa, post i jałmużna. Chętnie podejmujemy te akty religijne.

Drogi pani Mieczysławy

Praktyk wielkopostnych pani Mieczysława z Włodawy uczyła się od rodziców i dziadków. Kiedy rozpoczynał się Wielki Post, jej ojciec zawsze przypominał, aby przy pacierzu odmawiać modlitwę „Któryś za nas cierpiał rany”. – Pokuta to dla mnie złożenie Bogu ofiary z miłości i wiary. Już w dzieciństwie praktykowałam odprawianie pierwszych piątków miesiąca, a od kilku lat dodatkowo włączam się w nabożeństwo pierwszych sobót. W ten sposób staram się wynagradzać Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy moje, bliskich mi osób i wszystkich ludzi – mówi pani Mieczysława. Kobieta uczestniczy od najmłodszych lat w Drodze krzyżowej i Gorzkich żalach. – Bóg jest Miłosierdziem, dlatego dał się ukrzyżować, w czasie Wielkiego Postu rozważamy te wydarzenia zbawcze. Droga krzyżowa jest moim ulubionym nabożeństwem – wyznaje.

Od 2015 r. organizuje plenerowe Drogi krzyżowe we Włodawie i okolicach, zapraszając innych do udziału. ...

Joanna Szubstarska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł