Diecezja
Źródło: FB Umiłowana Siedlce
Źródło: FB Umiłowana Siedlce

W duchu zawierzenia i uwielbienia

Wasza postawa jako kobiet świętych, silnych jest potrzebna nam, mężczyznom. Wasza jakość życia jest potrzebna ludziom, z którymi żyjecie obok - przekonywał ks. dr Jacek Sereda, diecezjalny duszpasterz rodzin, podczas konferencji po Mszy św. inaugurującej powstanie Duszpasterstwa Kobiet Diecezji Siedleckiej „Umiłowana”.

Projekt jest kontynuacją drogi formacyjnej funkcjonującej do tej pory pod nazwą „Urzekająca”. Nowa nazwa - „Umiłowana” - nawiązuje do fragmentu „Pieśni nad pieśniami”, kiedy oblubieniec zwraca się do oblubienicy słowami: „O jak piękna jesteś, jakże wdzięczna, umiłowana, pełna rozkoszy!”. - Odnosząc słowo „umiłowana” do siebie, powinnyście panie poczuć, że każda z was jest umiłowaną oblubieńca - Boga. To słowo nawiązuje również do Maryi, która jest umiłowaną. Na tym będzie polegać nasza praca formacyjna, duchowa droga, którą chcemy podążać - mówił ks. J. Sereda. Jako tę, która chce nas nieustannie uczyć właściwej drogi, kapłan wskazał Matkę Bożą. Kierunkowskazem wcielanym w życie mają być trzy postawy Maryi: fiat, magnificat i stabat. - Muszą być zawsze spójne, nie można ich oddzielić, bo mówią one o tożsamości Maryi i każdego z nas - tłumaczył duszpasterz rodzin.

Fiat to droga ufności Panu Bogu, postawa Maryi odpowiadającej archaniołowi Gabrielowi: „niech się stanie”, gdy ten zapowiada Jej, że zostanie Matką Boga. – To gotowość powiedzenia: „wchodzę w to”, „przyjmuję zaproszenie, które, Panie Boże, dajesz”. W momencie zwiastowania, narodzin albo gdy Maryja czuła, że Jej syn jest odrzucany, miała moc, by potwierdzać: „wierzę Tobie, Boże, że prowadzisz tę historię życia” – podkreślał ks. J. Sereda. Podstawową cechą człowieka jest bowiem zawierzenie. – W życiu nie wszystko jest oczywiste, jasne, przejrzyste. Życie to tajemnica, w której mówię Panu Bogu: „wierzę”. To, co mogę ze swojej strony zrobić, zrobię, ale Tobie wierzę, Ty przeprowadź mnie dalej. Fiat to patrzenie z otwartością na wydarzenia życiowe – wyjaśniał kapłan.

Magnificat to postawa Maryi śpiewającej hymn radości, uwielbiającej Boga za wszystko, co nam daje. To wewnętrzna radość, która wypływa z nas za to, co jest dobre, piękne, ale też dziękowanie za trudne doświadczenia, które przeżywamy, bo one też mogą dać owoce. – Ta postawa wdzięczności, którą miała Maryja, wielbiąc Boga, jest ogromnie ważna. Jeśli, wy kobiety, mówicie „dziękuję” mężowi, chłopakowi, innym ludziom, z którymi żyjecie na co dzień, to naprawdę działa, to rozdziela serca największych nawet strongmanów. Wypowiadanie słowa „dziękuję” jest bardzo ważne, potrzebne, bo budzi świadomość, że jestem zależny od kogoś, że nie wszystko zależy ode mnie. W życiu Matki Bożej postawa wdzięczności jest bardzo mocną. Wdzięczna jest Bogu i ludziom za to, co czynią – zwracał uwagę ks. J. Sereda.

Stabat – czyli trwam, jestem w szczególnym miejscu – ta postawa nawiązuje do cierpienia Maryi pod krzyżem. – Ona nie ucieka od trudów, w tym największego, kiedy widzi, jak Jej syn umiera. To, co najważniejsze w postawie stabat, to właśnie brak rozpaczy i pełne miłości wytrwanie w chwilach autentycznej próby – zaznaczył kapłan.

Te trzy płaszczyzny: zawierzenie, trud i ofiara powinny przecinać się w życiu każdego z nas. – Taka była droga Maryi i taka droga jest dla nas: umieć to przyjąć, umieć żyć w tym kluczu. Zachęcam was, panie, do tego, że gdy cokolwiek przeżywacie, róbcie to w kluczu: zawierzenia, uwielbienia i postawy trwania. Niech Maryja nas w tym umacnia i pomaga w tym żyć – zwrócił się do uczestniczek spotkania ks. J. Sereda, zachęcając do kontynuowania drogi formacyjnej. – Wasza postawa jako kobiet świętych, silnych jest potrzebna nam, mężczyznom. Wasza jakość życia jest potrzebna ludziom, z którymi żyjecie obok.

 

Na początek: kobiety w Biblii

W diecezji są trzy ośrodki, w których prowadzona jest formacja kobiet. Są to: Siedlce, Biała Podlaska, Garwolin.

Spotkania w Siedlcach będą odbywać się w każdy trzeci wtorek miesiąca w kaplicy duszpasterstwa akademickiego przy ul. Brzeskiej. Początek o 18.30 – od Adoracji Najświętszego Sakramentu. Będzie też okazja do spowiedzi. O 19.00 zaplanowano Mszę św. w intencji kobiet. Po nabożeństwie odbędzie się konferencja stanowa, a po niej okazja do spotkania przy kawie czy herbacie.

– Nasze spotkania chcemy prowadzić w trzech wymiarach. Pierwszy to formacja, czyli stała droga rośnięcia w wierze. Drugi to integracja – przestrzeń do spotkania w ramach wspólnoty kobiet, przestrzeń wzmacniania się. Trzeci wymiar to służba. Chcielibyśmy zaprosić panie – oczywiście w miarę możliwości – do diakonii, aby służyć rozmowom z innymi kobietami, dawać świadectwa narzeczonym, być może pracować z nastolatkami. Byłaby to formacja siebie i innych – podkreślił ks. J. Sereda.

Najbliższe spotkania będą miały na celu odkrywanie piękna kobiet w Biblii. Październik będzie poświęcony pokorze Maryi, listopad – wytrwałej modlitwie Anny, grudzień – odwadze Marii Magdaleny do pokonywania własnej przeszłości, styczeń – mądrości Miriam w przezwyciężaniu kryzysów, luty – bojaźni Bożej nierządnicy Rachab, marzec – misjonarkiej gorliwości Samarytanki, kwiecień – charakterowi cnotliwej bezimiennej kobiety z Księgi Przysłów.

Spotkania są otwarte. Informacji związanych z wydarzeniami warto szukać na facebookowym profilu „Umiłowana Siedlce”.

HAH