Region
Źródło:
Źródło:

W hołdzie bohaterom

31 lipca odbyły się uroczystości upamiętniające 67 rocznicę wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej.

Obchody rozpoczęła Msza św. w kościele garnizonowym, której przewodniczył ks. płk Andrzej Dziwulski. Dalsza część uroczystości odbyła się przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy poległych w I i II wojnie światowej na cmentarzach wojskowym oraz żołnierzy radzieckich, gdzie zapalono znicze i złożono kwiaty. W uroczystości wzięli udział: prezydent Wojciech Kudelski, jego zastępca Jarosław Głowacki, wiceprzewodniczący rady miasta Adam Bobryk, radca ambasady rosyjskiej Vadim Kryłow, sekretarz ambasady Białorusi Aleksiej Zelenko, wicemer miasta partnerskiego Czerniachowsk, posłanka Stanisława Prządka, prezes Powiatowej Rady Kombatantów, a także kombatanci.

Walki o Siedlce trwały od 24 do 31 lipca 1944 r. Na broniące się w mieście oddziały pancerne SS nacierały jednostki 1 Frontu Białoruskiego. – Niemcy, ze względu na istotny węzeł komunikacyjny, zorganizowali w Siedlcach jeden z ważniejszych punktów oporu – przypomina Adam Bobryk. W walkach ważną rolę odegrali partyzanci z Batalionów Chłopskich, a także żołnierze Armii Krajowej, którzy współdziałali z żołnierzami radzieckimi, dzięki czemu szybciej opanowano miasto i zmniejszono straty.

Uczestnicy uroczystości dziękowali poległym w walce o niepodległość bohaterom. Ryszard Chraniuk, prezes PRK, podkreślił, że dzięki ofierze młodych ludzi, którzy sprzeciwili się totalitaryzmowi, możemy dziś normalnie funkcjonować. Natomiast prezydent W. Kudelski zwrócił się do młodzieży i harcerzy z nadzieją, że to właśnie oni w przyszłości będą pielęgnować pamięć o bohaterach sprzed lat.

Kinga Ochnio