Region
Źródło: MK
Źródło: MK

W hołdzie dla marszałkowi

W asyście wojska i pocztów sztandarowych 3 grudnia została odsłonięta tablica poświęcona pamięci Józefa Piłsudskiego. W przeddzień 150 rocznicy urodzin marszałka mieszkańcy Podlasia złożyli hołd współtwórcy odrodzonej II Rzeczpospolitej Polskiej, twórcy legionów i dowódcy zwycięskiej bitwy warszawskiej.

W uroczystym odsłonięciu wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, obrony terytorialnej i służb mundurowych, wojska, członkowie orkiestry wojskowej garnizonu siedleckiego oraz delegacja krajowego Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.Zenon Chodowiec, przewodniczący społecznego komitetu budowy tablicy, podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do upamiętnienia współtwórcy odbudowy państwa polskiego.

– Swoją obecnością oddajemy hołd i okazujemy szacunek człowiekowi, który budował wolność – podkreślił Z. Chodowiec wspominając słynne słowa J. Piłsudskiego – Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości – dodał.

 

By pamięć nie zginęła

Podczas uroczystości prezydent Siedlec Wojciech Kudelski zwrócił uwagę, że inicjatywa upamiętnienia 150 rocznicy urodzin marszałka wyszła od zwykłych ludzi, a nie od polityków. – Bardzo za dziękuję. Dbajmy wszyscy o to, by pamięć o takich bohaterach jak Józef Piłsudski, nie zginęła – zaapelował włodarz.

Konstanty Strus, wiceprzewodniczący społecznego komitetu, również podkreślił wkład mieszkańców ziemi siedleckiej, którzy ufundowali tablicę, a także podziękował członkom komitetu za kilkumiesięczna pracę i zaangażowanie.

Kulminacyjnym punktem niedzielnego spotkania było poświęcenie pamiątkowej tablicy przez bp. Kazimierza Gurdę, ordynariusza siedleckiego. Następnie uroczyście zdjęto szarfę dekorującą popiersie płaskorzeźby. Tablica znajduje się na terenie siedleckiej galerii handlowej, a konkretnie we wnęce między budynkiem banku a oficyną. Zaprojektował ją Jan Raniszewski z Gdańska, architekt odpowiedzialny również za pomniki Mitropa w Szaniawach oraz Armii Krajowej w Trzebieszowie. Projekt wykonała Aneta Bartosiuk-Szarlej.

 

Świadectwo przywiązania

Przez cały dzień odbywały się spotkania towarzyszące temu wydarzeniu. W godzinach porannych na konferencji naukowej dr Rafał Roguski przedstawił życiorys J. Piłsudskiego. Pokazano wiele zdjęć i dokumentów opisujących wizyty marszałka w Siedlcach. Potem odbyła się projekcja niezwykłego filmu z uroczystości odsłonięcia kopca w Zawadach. O jego powstaniu opowiedział historyk Szczepan Kalinowski. – Największym przedsięwzięciem upamiętniającym postać marszałka Piłsudskiego w regionie była budowa kopca przez mieszkańców wsi Rzewuski-Zawady k. Łosic. Ich wysiłek wspierała ludność wschodniego Podlasia, w szczególnie powiatu siedleckiego. Symboliczne sypanie rozpoczęto 12 maja, w pierwszą rocznicę śmierci marszałka. Inicjatorem wydarzenia był miejscowy nauczyciel Czesław Dylewicz. Podobne formy upamiętnienia powstały w: Bielanach k. Sokołowa Podlaskiego, w Skórcu, w Wodyniach. – Kopce na trwale wpisały się w kulturowy pejzaż naszej ojczyzny. Są częścią jej heroicznych dziejów, świadectwem pamięci i przywiązania do polskiej ziemi – podkreślił S. Kalinowski.

 

Budowanie legendy

O budowaniu legendy marszałka na łamach siedleckiej prasy z okresu międzywojennego opowiedział prof. Jarosław Cabaj, dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. – Ta legenda odegrała ważną rolę w zmaganiach kolejnych pokoleń o niepodległą Rzeczpospolitą. Dla młodego pokolenia z okresu międzywojennego J. Piłsudski uosabiał bezinteresowność, poświęcenie się państwu i odwagę w walce o jego suwerenność. Legenda Piłsudskiego była odtrutką na indoktrynację komunistyczną – tłumaczył historyk.

Po południu w holu głównym Galerii Siedlce program poetycko-muzyczny zaprezentowała młodzież z zespołu Sweet Angels i grupy literackiej Witraż. Kilka osób wzięło udział w teście wiedzy o życiu J. Piłsudskiego.

 

Monika Król