Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

W hołdzie papieżowi

Ponad 60 uczniów z 14 placówek oświatowych wzięło udział w konkursie recytatorskim poświęconym pamięci Jana Pawła II.

We wtorek, 2 kwietnia, w dziewiątą rocznicę śmierci Papieża Polaka, w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Mokobodach odbył się finał diecezjalnego konkursu, podczas którego dzieci i młodzież recytowały utwory autorstwa Karola Wojtyły lub związane z Janem Pawłem II.

Taki patron zobowiązuje

– Konkurs ten już na stałe wpisał się w kalendarium naszej placówki. Odbywa się bowiem od dziewięciu lat, a od czterech ma rangę wydarzenia diecezjalnego – mówi dyrektor SP w Mokobodach Danuta Piwowarska. – Inicjatorkami były nauczycielki Hanna Dębska oraz Justyna Fic, które jako cel wyznaczyły przybliżenie słuchaczom twórczości Karola Wojtyły oraz oddanie hołdu Papieżowi Polakowi. Po latach międzyszkolnej rywalizacji zaproponowano, by w imprezie mogły brać udział placówki z całej diecezji siedleckiej. To dla nas zaszczyt. Poza tym taki patron zobowiązuje nie tylko do pewnych postaw, ale krzewienia jego nauki. W swojej pracy staramy się czerpać z dokumentów, encyklik, książek Jana Pawła II – zapewnia.

Jury miało trudne zadanie

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 66 uczniów z dziesięciu podstawówek i dwóch przedszkoli. Przyjechali też wychowankowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z należącego do diecezji drohiczyńskiej Węgrowa.

Umiejętności uczestników oceniała komisja konkursowa w składzie: ks. dr Jacek Szostakiewicz („Echo Katolickie”), Maria Woźniak (poetka), Anna Pucyk (Biblioteka Gminna w Domanicach), Barbara Przesmycka (Biblioteka Gminna w Mokobodach) oraz Teresa Zabuska (logopeda). Jurorzy mieli trudne zadanie, gdyż uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom. Niektóre utwory liczyły po kilka zwrotek. Młodzi recytatorzy umiejętnie wczuwali się w mówiony tekst, prezentując przy tym dobrą dykcję.

– W tym roku zachwyciło mnie wykonanie Mileny Dmowskiej, uczennicy naszej szkoły. Bardzo podobał mi się również wiersz Pauliny Marciszewskiej z Niwisk, która napisała go specjalnie na konkurs – mówi D. Piwowarska.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i kserokopię pracy plastycznej z wizerunkiem Jana Pawła II autorstwa ucznia SP w Mokobodach. Obraz został wyróżniony w konkursie plastycznym, który zorganizowano przed przyjazdem Jana Pawła II do Siedlec. Autor pracy otrzymał wówczas w nagrodę Komunię św. z rąk Papieża Polaka.

– Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom oraz ich nauczycielom za trud włożony w przygotowanie się do konkursu. Jesteśmy wdzięczni sponsorom, dzięki którym mogliśmy godnie przyjąć gości oraz obdarować każdego uczestnika dyplomami i pamiątkami – podkreśla dyrektor SP.


Zwycięzcy

 

KLASY 0-I

I miejsce – Hanna Maciak z Miejskiego Przedszkola nr 14 w Siedlcach, II miejsce – Mikołaj Zemła z SP im. Jana Pawła II w Mokobodach, III miejsce – Alicja Nicewicz z Gminnego Przedszkola w Mokobodach.

KLASY I-III

I miejsce – Kamila Zagalska z SP nr 11w Siedlcach, II miejsce – Franciszek Żelazo z SP w Sobieniach Jeziorach oraz Julia Pytlik z SP w Wólce Domaszewskiej, III miejsce – Natalia Pływacz z SP w Mokobodach.

KLASY IV-VI

I miejsce – Milena Dmowska z SP w Mokobodach, II miejsce – Martyna Warpas z SP w Wólce Domaszewskiej, III miejsce – Klaudia Malesa z SP nr 11 w Siedlcach.

MD