Kultura
Źródło: KP
Źródło: KP

W konwencji PRL-u

Bohaterką kolejnej kulturalnej imprezy z cyklu „Ryki w PRL-u” stała się… szkoła. Skąd pomysł na okolicznościowy skecz?

Impreza odbyła się w kinie „Renesans”. Jej organizatorem jest Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach, a pomysłodawcą – Grupa Artystyczna Dorosłych.

Na wesoło

Mówiąc o pomyśle, Donata Jurzysta, współorganizatorka imprezy, zaznacza, że od lat przy tutejszym Miejsko-Gminnym Centrum Kultury organizowane były „Muzyczne Mikołajki”. Chcąc stworzyć okazję do spotkań dla osób dorosłych, pojawiła się idea utrzymania ich w konwencji PRL-u (dostosowanie stroju, scenografii czy muzyki).

I tak po Dniu Kobiet przyszła kolej na Święto Pracy oraz Dzień Matki. Aż w końcu nastał czas Dnia Nauczyciela, czyli „Szkoły na Wesoło”.

Podczas imprezy, w kilku odsłonach, zaprezentowane zostały liczne skecze ukazujące szkolną społeczność, zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Przedstawione w duchu PRL-u lekcje przeplatały występy dziecięcych i młodzieżowych grup wokalnych oraz tanecznych. Obok dobrej piosenki, tańca i recytacji można było doświadczyć dużej dawki humoru.

Za ciosem

Do grona organizatorów imprez należą instruktorzy pracujący na co dzień w MGCK w Rykach, którzy w kolejne edycje angażowali prowadzone przez siebie grupy artystyczne. Należą do nich: recytatorzy z koła teatralnego prowadzonego przez Joannę Zakrzewską, zespół wokalny Iskierki z Joanną Wojdat, grupa taneczna Mali Przyjaciele z Donatą Jurzystą oraz grupa tańca nowoczesnego Green Flor.

Współpracą służą też osoby dorosłe spoza ośrodka kultury – pomysłodawcy Grupy Artystycznej Dorosłych, do której należą m.in.: Agnieszka Jakubik, Sylwia Gogacz, Marek Łukasiak, Adam Białecki, Donata Jurzysta, Paweł Warowny oraz Kacper Gugała.

– Odbiór pierwszej imprezy, jaką zorganizowaliśmy, tj. Dnia Kobiet, uświadomił nam, że warto iść za ciosem. Stąd kolejne inicjatywy – tłumaczy D. Jurzysta.

Najbliższe spotkanie, podczas którego artyści zaprezentują swój talent i poczucie humoru, odbędzie się 6 grudnia.

Krystian Pielacha