Aktualności
W Kościele jesteśmy misjonarzami

W Kościele jesteśmy misjonarzami

Uroczystość Objawienia Pańskiego w Polsce jest obchodzona jako Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. W tym roku towarzyszy mu hasło: „W Kościele jesteśmy misjonarzami”.

Do współpracy misyjnej zachęca nas wszystkich bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, w specjalnym komunikacie. Przypomina w nim, że Chrystus Pan powierzył Kościołowi mandat misyjny słowami: „Dana mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata” (Mt 28,18-20).

 

Tak niech świeci wasze światło…

„Mandat misyjny przez wieki wiernie wypełniają misjonarze duchowni i świeccy, którzy głoszą Ewangelię ludziom wszystkich kultur, narodów i języków. Zaś mandat misyjny każdego chrześcijanina wynika z zobowiązań chrzcielnych oraz obdarowania darami Ducha Świętego w sakramencie bierzmowania” – czytamy w komunikacie. Hierarcha zauważa też, że słowa, które Pan Jezus skierował kiedyś do apostołów – „Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie” (Mt 5,14-16) – dzisiaj kieruje do nas. Każdy chrześcijanin jest misjonarzem w takiej mierze, w jakiej spotkał się z miłością Boga w Chrystusie Jezusie. Misyjny wymiar ma też każda Eucharystia, gdyż jest posłaniem uczniów Chrystusa do współczesnego świata ze świadectwem wiary i miłości.

 

Wspierajmy misje

Bp J. Piotrowski prosi o modlitwę w intencji misjonarzy i powołań misyjnych z Polski, podkreślając ich role we współczesnym świecie: „Misjonarze prowadzą działalność charytatywną, edukacyjną i medyczną, stając się znakiem nadziei dla opuszczonych, sierot, starców, bezdomnych i wykluczonych. By prowadzić wspaniałe dzieła ewangelizacyjne, potrzebują naszej pomocy duchowej i materialnej. Wszyscy możemy im pomóc świadczyć o Chrystusie”.

Ofiary zebrane we wszystkich parafiach 6 stycznia są przeznaczone – zgodnie z zaleceniem Konferencji Episkopatu Polski – na Krajowy Fundusz Misyjny. Z tego funduszu utrzymuje się również Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, gdzie do posługi przygotowuje się obecnie 15 osób: dziesięciu kapłanów diecezjalnych, dwóch księży zakonnych, siostra zakonna i dwie osoby świeckie.

Objawienie Pańskie jest też patronalnym świętem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Na całym świecie dzieci należące do niego łączą się w modlitwie i stają się kolędnikami misyjnymi. Ofiary, które zbiorą w tym roku, wesprą młodych Kolumbijczyków i dzieci z innych krajów misyjnych.

 

Wiarę otrzymujemy i ją przekazujemy

O. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, pisząc o potrzebach misyjnych, przypomina, że dzisiaj ponad 5 mld ludzi nie zna Chrystusa i jeszcze nie dotarła do nich Dobra Nowina o zbawieniu. Odwołując się do słów papieża Franciszka, wyjaśnia: lud Boży jest ludem – uczniem, ponieważ otrzymuje wiarę, i jest misjonarzem, ponieważ przekazuje wiarę. Wszyscy jesteśmy w Kościele uczniami, i jesteśmy nimi zawsze, przez całe życie, i wszyscy jesteśmy misjonarzami, każdy w miejscu, które Pan mu wyznaczył. Wszyscy – nawet najmniejszy – jesteśmy misjonarzami, a ten, kto wydaje się największy, jest uczniem. Zatem – wszyscy jesteśmy uczniami i misjonarzami. Wprawdzie nie wszyscy mogą oddać się całkowitej działalności misyjnej, jednak wszyscy powinni stać się współpracownikami misjonarzy. Oznaka dojrzałości

– Misyjny nakaz „Idźcie i głoście” apostołowie stawiają na równi ze wskazaniem „jesteście moimi świadkami”. Oni świadczą o prawdzie, którą głoszą – podkreśla o. J. Szymczycha SVD. Stąd „głosić i świadczyć” pozostaje nierozdzielne tak w apostolskim życiu i działaniu, jak też w działalności Kościoła współcześnie. A świat oczekuje na wiarygodnych świadków Ewangelii. – Dzisiaj zatem misje są dla nas, abyśmy nie byli tylko statystycznymi chrześcijanami, tzn. wpisanymi do parafialnych ksiąg ochrzczonych – przypomina. A prosząc o zainteresowanie tematyką misyjną, odwołuje się do słów papieża Benedykta XVI: „również w naszych czasach potrzebne jest zdecydowane zaangażowanie w głoszenie Ewangelii wszystkim narodom – zwłaszcza tym, którzy jeszcze nie znają Chrystusa. W żadnym wypadku Kościół nie może ograniczyć się do duszpasterstwa zachowawczego przeznaczonego tylko dla tych, którzy już znają Ewangelię Chrystusa. Misyjny zapał jest wyraźną oznaką dojrzałości wspólnoty Kościelnej”.

 

Wszystkie nasze siły

– Sobór Watykański II przypomniał, że Kościół jest „cały misyjny”, dlatego też każdy chrześcijanin powinien być misjonarzem. Każdy – a zatem misje są dla nas – zauważa sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Nawiązuje też do encykliki św. Jana Pawła II „Redemptoris Missio” wydanej na 25-lecie zakończenia Soboru Watykańskiego II, w której Papież Polak uwrażliwiał chrześcijan: „Misja Chrystusa Odkupiciela, powierzona Kościołowi, nie została jeszcze bynajmniej wypełniona do końca. Gdy u schyłku drugiego tysiąclecia od Jego przyjścia obejmujemy spojrzeniem ludzkość, przekonujemy się, że misja Kościoła dopiero się rozpoczyna i że w jej służbie musimy zaangażować wszystkie nasze siły”.

LI