Kultura
W kręgu kultury żydowskiej

W kręgu kultury żydowskiej

18 kwietnia w Pałacu Ogińskich odbyła się promocja książki „Dziennik Anny Kahan. Siedlce 1914-1916”.

Spotkanie rozpoczął recital Mileny Madziar „W tancbudzie tango”. Doskonałe warunki głosowe i aktorskie, świetne przygotowanie artystyczne programu to zasługa przede wszystkim uroczej wykonawczyni, jej temperamentu i niezwykłej osobowości twórczej. Milenę Madziar wspomagali muzycy: Krzysztof Chromiński (fortepian i akordeon), Andrzej Maleńczuk (gitara), Robert Protasewicz (perkusja), Marek Matwiejczyk (bas), Robert Bielak (skrzypce). Największe emocje – oprócz piosenek miłosnych i pieśni pełnych tragizmu opisujących los diaspory żydowskiej – wywarły dwa utwory: o dziewczynce z zapałkami i piosenka Gawrosza z getta żydowskiego.

Gości nie brakowało

Po spektaklu goście udali się do sali senatorskiej, gdzie prezentowano „Dziennik Anny Kahan”. Na spotkanie przybyli: wiceprezydent Siedlec Anna Sochacka, wiceprzewodniczący rady miasta Adam Bobryk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Jadwiga Madziar i jej zastępca Eugeniusz Kasjanowicz oraz wicedyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach Sławomir Kordaczuk. Wiele ciekawych informacji o pracy nad książką przekazała opiekunka redakcyjna Agnieszka Janiszewska i Edward Kopówka, który opracował też przypisy publikacji.

Jatkowa 8

Autorka – Chana (Anna) Kahan urodziła się w Siedlcach w 1901 r. Jej ojciec, Abraham Hersz Kahan, był rzeźnikiem, współwłaścicielem jatki. Matka, Rojza z Lubelskich, zajmowała się wychowaniem pięciorga dzieci. Rodzina mieszkała przy ulicy Jatkowej 8 (obecnie Czerwonego Krzyża). Oryginał tekstu „Dziennika” znajduje się w siedleckiej MBP. W wydanym tomie znalazły się jeszcze wspomnienia „Moje pierwsze sześć lat w Ameryce” oraz autobiograficzne opowiadanie „Moi rodzice uciekli z domu w dwa miesiące po ślubie”. A. Janiszewska i E. Kopówka zaznaczają we wstępie publikacji, że „w Siedlcach do tej pory istniała jedna praca poświęcona okresowi I wojny światowej – „Wspomnienia z okupacji niemieckiej 1915-1918” Anny Kuć-Staniszewskiej wydane w 1939 r.”. Tym bardziej należą się słowa uznania wydawcy „Dziennika Anny Kahan” stowarzyszeniu „tutaj teraz”. Wydanie książki i przygotowanie spotkania promocyjnego zostało wsparte przez Urząd Miasta Siedlce. Imprezę zakończył raut, na którym serwowano potrawy kuchni żydowskiej.

Włodzimierz Korolczuk