Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

W kręgu słowa życia

Biblię można zgłębiać podczas osobistej lectio divina, na rekolekcjach i w lekturze dobrych książek. Ciekawą drogą poznania pism natchnionych są także kręgi biblijne działające w parafiach.

To propozycja dla młodszych i starszych. Tu nie liczy się wiek, zawód czy stan. Potrzebne są tylko otwartość i wiara. Przynależność do kręgu daje wiedzę na temat treści zawartych w księgach Pisma Świętego i uczy poprawnej interpretacji, ale też motywuje do modlitwy słowem Bożym. To nic, że poszczególne księgi powstały setki lat temu. „Słowo Boże zawsze jest dzisiejsze, zawsze na teraz” - powtarza salwatorianin ks. Krzysztof Wons. Pytając o kręgi biblijne w parafiach, wszędzie słyszałam, że są otwarte dla wszystkich chętnych. Duszpasterze zapraszają: przyjdź, posłuchaj, przemyśl, przemódl... W swoją wiarę trzeba inwestować ciągle. W życiu duchowym nie można zatrzymać się na poziomie ośmioletniego dziecka czy nastolatka. Wiara ma dojrzewać razem z nami. Trzeba też wiedzieć, w co wierzymy. Dziś o wiele bardziej jesteśmy skorzy uwierzyć wszystkim apokaliptycznym „prorokom” niż Bogu, który mówi w Biblii.

Bardziej dajemy wiarę objawieniom i wizjom (w większości nieuznanym przez Kościół), niż słowu zawartemu na kartach Pisma Świętego. To przykre, smutne i wręcz przerażające.

 

Z niedosytu

Jak działają kręgi biblijne w parafiach? Popatrzmy na jeden z nich. Niech  przywołane tu opinie i wypowiedzi posłużą za motywację do sięgnięcia po słowo Boga. O podzielnie się swoim doświadczeniem poprosiłam opiekuna i członków kręgu biblijnego z parafii Trójcy Świętej w Łosicach.

– Nasz krąg działa od jesieni 2018 r. Jego powstanie było moim pomysłem – przyznaje ks. Rafał Kornilak, wikariusz parafii. – Wcześniej podobny krąg prowadziłem w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim. Zauważyłem, że zarówno mnie samemu, jak i parafianom brakuje umiejętności czytania i właściwego interpretowania Biblii. Wiedza z zakresu biblistyki, jaką wyniosłem ze studiów seminaryjnych, była dobrym fundamentem do dalszego rozwoju, ale niewątpliwie odczuwałem pewien niedosyt. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł