Kultura
MBP w Siedlcach
MBP w Siedlcach

W kręgu twórców i artystycznych tajemnic

Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siedlcach.

Podczas spotkania historyk sztuki Piotr Ługowski dowodził, że cztery pokolenia Czartoryskich zmieniły Siedlce z głównego ośrodka administracji dóbr klucza siedleckiego w jedno z wiodących centrów życia kulturalnego, w którym gościli najwybitniejsi poeci, artyści i budowniczowie. Temat „Siedlce Czartoryskich 1668-1807. Inicjatywy budowlano-artystyczne” przyciągnął 31 stycznia znawców historii, ale też ludzi, których dzieje miasta po prostu pasjonują albo tylko ciekawią. Jak się okazuje, pytanie, jakie na początku postawiła prowadząca spotkanie Joanna Zielińska, kierownik czytelni regionalnej w MBP: „Czy o Siedlcach wiemy wystarczająco dużo?”, pozostaje otwarte.

Zdaniem P. Ługowskiego, o ile znane i doceniane są zasługi księżnej Aleksandry Ogińskiej dla miasta nad Helenką, warto na jego rozwój spojrzeć w szerszej perspektywie, sięgając głębiej w historię, tj. do końca XVII, gdy Siedlce stały się własnością Czartoryskich. Tworzyły wówczas główny ośrodek administracyjny dóbr wchodzących w skład klucza siedleckiego.

 

100 cennych sygnatur

P.Ługowski na co dzień pracuje w Instytucie Polonika, gdzie czuwa nad realizacją programu strategicznego „Ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą”. Jest autorem wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii sztuki dotyczących głównie stołecznego środowiska architektonicznego XVIII w., ale także Siedlec. Spotkanie 31 stycznia było podsumowaniem stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego, w ramach którego P. Ługowski realizował projekt pt. „Siedlce Czartoryskich…”. ...

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł