Kultura
Źródło: M
Źródło: M

W murach i na dworze

19 maja Muzeum Regionalne w Siedlcach już po raz trzeci wzięło udział w VIII edycji europejskiej „Nocy Muzeów”. Ale muzealne ekspozycje nie były jedynymi atrakcjami tej wyjątkowej imprezy.

– Celem wydarzenia, jak w całej Europie, stało się przede wszystkim stworzenie możliwości zwiedzenia muzeum osobom, które wcześniej z różnych przyczyn nie mogły przybyć do tego miejsca, pokazania w całości prezentowanej przez nas oferty i tym samym wzbogacenia jej dla siedlczan oraz osób przyjeżdżających z okolic – powiedział Sławomir Kordaczuk, zastępca dyrektora Muzeum Regionalnego.

Wystawy i multimedia

Tej nocy ekspozycje muzeum zostały udostępnione dla zwiedzających od 17.00 do 23.00.  „Noc Muzeów” rozpoczęła się wystawą prac malarskich Barbary Rękawek, która zaprezentowała aż 44 obrazy. Ponadto w sali audiowizualnej można było obejrzeć pokazy multimedialne Danuty Michalec „Małgorzata Łada-Maciągowa, nieznana projektantka witraży” oraz Sławomira Kordaczuka i Tomasza Oleksego „Praktyczne porady dla fotografujących nocą”, podczas którego widzowie poznali zasadę działania przyrządu optycznego – camera obscura. Natomiast Krzysztof Miduch przedstawił pokaz „Budowle sakralne Azji południowo-wschodniej”. Zwiedzający mogli także zrobić zdjęcia z monidłami „Rokokowej Damy” i siedleckiego „Jacka”. Obchody w Muzeum Regionalnym zakończyły się wieczorem poezji frywolnej. Atrakcje przygotowane przez placówkę cieszyły się wielkim zainteresowaniem wśród zwiedzających. – Przybyło około 250 osób, nie tylko z Siedlce, ale także z Węgrowa, Łukowa, Garwolina – dodał S. Kordaczuk.

Zeszli do tunelu

Do obchodów „Nocy Muzeów” przyłączyło się Stowarzyszenie Widzimisie. Jego członkowie przyzwyczaili odbiorców do niekonwencjonalnych pomysłów. W ubiegłym roku zaprezentowali swoje prace na dworcu PKS, tym razem miejscem ekspozycji stało się przejście dla pieszych pod dworcem kolejowym. Na obskurnych na co dzień ścianach znalazły się murale, instalacje, obrazy i fotografie. Swoje prace zaprezentowali: Paweł Borkowski, Mariusz Drabarek, Anna Grabińska, Andrzej Jobczyk, Agnieszka Król, Jarek Kurzawa, Iwona Miłobędzka, Tomasz Nowak, Aleksandra Rykała, Iza Staręga, Marcin Sutryk oraz jego studenci, Arkadiusz Ścichocki, Sylwia Tarkowska, Maciej Tołwiński i Piotr Tołwiński. – Myślę, że był to świetny pomysł i niepowtarzalna okazja, bo być może w przyszłym roku, w związku z remontem dworca, podziemne przejście zniknie – podsumowała Agata, studentka Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Dla zwiedzających otwarta była też galeria Sztuki Współczesnej Widzimisie, znajdująca się przy ul. 3 Maja 44/2. Tej nocy można było obejrzeć komiksy Michała Śledzińskiego.

Niezwykła atmosfera i magia tej nocy, ciekawość osób, sprawiły, iż stała się ona okazją do wspólnych spotkań i rozmów nie tylko o sztuce.

Justyna Paulina Kołodziejczuk/KO

Kinga Ochnio