Kościół
Źródło: BIGSTOCKPHOTO
Źródło: BIGSTOCKPHOTO

W niedzielę w kościele

Jak wynika z najnowszych statystyk uczestnictwa wiernych w Mszach św., do kościoła w niedzielę chodzi 40% wiernych, dokładnie tyle samo co przed rokiem, do Komunii św. przystępuje nieco więcej osób - 16,2%.

Badania dotyczące niedzielnych praktyk religijnych – zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski – prowadzone są raz w roku, w wybraną niedzielę października lub listopada. Od 1980 r. przeprowadza je pallotyński Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Badanie obu niedzielnych praktyk religijnych: uczestnictwa we Mszy św. (dominicantes) oraz przystępowania do Komunii św. (communicantes) ma bardziej charakter pomiaru statystycznego niż badania socjologicznego; podstawą uzyskiwania informacji jest zliczanie wszystkich wiernych obecnych na Mszy św. niedzielnej oraz tych, którzy przyjęli podczas niej Komunię św. ISKK zaznacza, iż wartość tych danych polega na tym, że nie są to subiektywne odpowiedzi respondentów, ale obiektywne dane empiryczne (statystyczne). Warto podkreślić, że dane stanowią średnią statystyczną, zaś wyniki w poszczególnych diecezjach są bardzo zróżnicowane i mieszczą się w szerokim przedziale 30-80%.

Dominicantes bez zmian

W porównaniu do 2011 r., w ubiegłym roku statystyki praktyk religijnych wiernych utrzymały się na tym samym poziomie. Nie zmienił się wskaźnik uczestnictwa w Mszach św., który wynosi 40%. Nieznacznie wzrosła liczba osób przystępujących do Komunii św. – z 16,1% do 16,2 % w 2012 r. ...

KL

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł