Aktualności
Źródło: WE
Źródło: WE

W nowych murach

W 1918 r. szkole mieszczącej się obok kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie nadano imię Tadeusza Kościuszki. 23 października, kilka dni przed wspomnieniem patrona, I Liceum Ogólnokształcące przeniosło się do nowego budynku.

Adres placówki pozostał jednak ten sam. Oddanie gmachu do użytku poprzedził dziesięcioletni okres przygotowań.

W tym wyjątkowym dla szkolnej społeczności dniu goście, nauczyciele i uczniowie zgromadzili się w kościele, by wspólnie z delegatem biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego – ks. prałatem Piotrem Sawczukiem oraz proboszczami łukowskich parafii podziękować Bogu za dar nowej siedziby. Uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego „Lutnia”, zaś oprawę liturgiczną przygotowali uczniowie. W słowie skierowanym do zebranych ks. prałat nawoływał do szukania światła u Chrystusa wychodzącego do nas z przyszłości, do której zmierzamy. – Wiara i otwarcie się na Najwyższego ożywią w nas nadzieję, dzięki której nawet w przeciwnościach dostrzeżemy głębszy sens – tłumaczył ks. P. Sawczuk.

Następnie uczestnicy uroczystości – prowadzeni przez poczty sztandarowe licznie zgromadzonych placówek – przeszli do nowego budynku. Po przecięciu wstęgi ks. prałat P. Sawczuk poświęcił obiekt, a w nim krzyż ufundowany przez dr Stanisławę Marcińczak, która mimo wielkiego pragnienia nie doczekała tej chwili – zmarła w wieku 106 lat.

Więcej w papierowym wydaniu “EK”.

WE