Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

W oczekiwaniu na kanonizację

Dla wielu druga rocznica beatyfikacji Jana Pawła II będzie z pewnością dogodną okazją do pytań i spekulacji na temat terminu jego kanonizacji. Od pewnego czasu pojawiają się przewidywane konkretne daty tej uroczystości - najbliższa to październik 2013 r. W rzeczywistości jednak data tego wydarzenia, tak niecierpliwie wyczekiwanego, wciąż pozostaje nieznana.

W marcowym wywiadzie dla lizbońskiego dziennika „Correio da Manha” portugalski kardynał Saraiva Martins, który w latach 1998-2008 stał na czele watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, powiedział, że główny cud potrzebny do ogłoszenia Jana Pawła II świętym zdarzył się wkrótce po beatyfikacji polskiego papieża. Chodzi o niezwykłe uzdrowienie, które nie znalazło żadnego naukowego wyjaśnienia. – Analiza tego przypadku dobiega już końca. Zajmowało się nią około 70 lekarzy, którzy stwierdzili, że uzdrowienie było natychmiastowe i trwałe. Zdarzyło się ono w kilka dni po ogłoszeniu błogosławionym polskiego papieża – powiedział gazecie były prefekt kongregacji.

Nie ma pełnej gwarancji, ale…

81-letni kardynał wyjaśnił, że kolejnym etapem procesu kanonizacyjnego będzie ocena tego, czy niezwykłe uzdrowienie nastąpiło za sprawą bł. Jana Pawła II. Dodał, że dowieść tego będą musieli teolodzy. – Ta faza nie powinna być długa. Najbardziej skomplikowanym elementem tego procesu jest stwierdzenie cudu – wskazał S. Martins. W ocenie kardynała Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym przez papieża Franciszka najprawdopodobniej w październiku bieżącego roku. – W kwestiach dotyczących dat kanonizacji nigdy nie ma pełnej gwarancji, lecz według mnie bardzo realnym terminem ogłoszenia Jana Pawła II świętym jest tegoroczny październik, na który przypada 35 rocznica wyboru kardynała Wojtyły na Stolicę Piotrową – powiedział S. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł