Kultura
Źródło: MK
Źródło: MK

W patriotycznej atmosferze

13 listopada odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej „Patriota 2019” zorganizowany przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Wystąpiły dzieci i młodzież z terenu diecezji siedleckiej, które reprezentowały aż 41 placówek.

Koncert był bardzo zróżnicowany, śpiewali soliści, ale nie zabrakło też wieloosobowych chórów i zespołów. Uczestnikom towarzyszyły również instrumenty; była gitara, skrzypce, a nawet akordeon. Wszystkich połączył duch patriotyzmu i pamięć o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność naszej ojczyzny. Oprócz konkursu pieśni patriotycznej został rozstrzygnięty również patriotyczny konkurs fotograficzny. Aby wziąć w nim udział, należało wykonać fotografię ukazującej miłość do ojczyzny w dowolnej interpretacji. Konkurs skierowany był do wszystkich i nie miał ograniczeń wiekowych. - Cieszę się, że młodzi ludzie od piątego roku życia do lat 19 zagłębili się w sens piosenek, które wykonywali. To ich niewątpliwie bardzo ubogaca - mówiła Monika Rybaczewska, organizatorka koncertu i diecezjalny koordynator ds. wolontariatu CDS.

Jury w składzie: kierownik muzyczny Katolickiego Radia Podlasie Anna Kaszczyc, dyrektor CDS ks. Marek Bieńkowski, dyrektor programowy CDS Ilona Trojnar i dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach Waldemar Koperkiewicz, mieli trudne zadanie. W konkursie wzięły udział szkoły podstawowe, średnie i przedszkola. Był on podzielony na trzy kategorie: przedszkole i klasy podstawowe I-III, szkoła podstawowa klasy IV-VIII oraz szkoły średnie. W sumie na scenie wystąpiło ok. 250 osób.


Konkurs Pieśni Patriotycznej

Przedszkola i SP klasy I-III

I miejsce: SP im. Jana Pawła II w Zbuczynie

II miejsce: MP nr 22 w Siedlcach

III miejsce: SP nr 5 w Siedlcach

Wyróżnienia:

PP Pluszowy Miś w Siedlcach, MP nr 27 w Siedlcach, SP nr 10 w Siedlcach

Szkoły Podstawowe klasy IV-VIII

I miejsce: SP nr 9 im. H. Sienkiewicza w Siedlcach

II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 5 im. W. Rawicza w Siedlcach

III miejsce: SP nr 1 w Rykach

Wyróżnienia:

SP w Krzesku Królowa Niwa, SP nr 11 im. Jana Pawła w Siedlcach, SP nr 7 im Cz. Kamińskiego w Siedlcach, SP im. H. Sienkiewicza w Adamowie

Szkoły średnie

I miejsce: II LO w Siedlcach

II miejsce: ZSP w Żelechowie

III miejsce: ZSP w Stoczku Łukowskim

Wyróżnienia:

I KLO im. św. Rodziny w Siedlcach, LO nr 3 w Siedlcach


Konkurs fotograficzny

I miejsce: Renata Ciok

II miejsce: Damian Kruk

III miejsce: Maja Pluta

MK