W podziękowaniu za dar wolności
Głównym punktem uroczystości była Eucharystia w intencji ojczyzny w kolegiacie Przemienienia Pańskiego. Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii ks. kan. Stanisław Szymuś, który podczas homilii wiele mówił o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny.
Jej opieka jest wymowna
– Tyle było w ciągu wieków objawień z Jej udziałem, ciągle jest obecna w naszym życiu, ożywia wiarę, budzi nadzieję, oczyszcza sumienia, uzdrawia dusze, a nieraz dokonuje także cudów. Tak było i jest w Lourdes, Fatimie, Częstochowie, gdzie obraz stał się szczególnym miejscem spotkania ludzi z Matką Chrystusa, nieba z ziemią. Takich miejsc spotkania jest na świecie więcej i wszędzie tam Matka Jezusa wzywa ludzi do nawrócenia, przemiany życia – mówił ks. Szymuś. W dalszej części kazania zwrócił uwagę, że w przypadku Polaków wdzięczność Maryi przybiera narodowy charakter. – Jej obecność i opieka w najtrudniejszych momentach życia i dziejów była bardzo wymowna. Maryja była i jest i dopóki my będziemy, będzie w najważniejszych wydarzeniach naszego narodu – przypomniał kapłan.
Pełna dumy data
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości w asyście 17 pocztów sztandarowych i orkiestry dętej OSP Garwolin przeszli pod obelisk marszałka Piłsudskiego, gdzie miała miejsce druga część uroczystości. W okolicznościowym przemówieniu starosta powiatu garwolińskiego Mirosław Walicki nawiązał do obchodzonej 102 rocznicy Bitwy Warszawskiej. -To w dziejach naszego państwa oraz historii oręża polskiego symboliczna i zarazem pełna dumy data – mówił M. Walicki. Przypomniał genezę walki o niepodległość, podkreślając, że w obliczu zagrożenia bezpieczeństwa państwa wszyscy stanęli razem, niezależnie od różnic w poglądach politycznych i spojrzeniu na sytuację Polski. W podobnym tonie wypowiadali się: poseł Grzegorz Woźniak, wiceprzewodniczący rady miasta Garwolina Andrzej Ostolski czy radny sejmiku mazowieckiego Krzysztof Żochowski. Następnie pod obeliskiem złożono wiązanki kwiatów.
Po części oficjalnej rozpoczął się piknik historyczny. W programie znalazły się: koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu lokalnego barda Tadeusza Talarka, wystawy, pokazy.
Niestety każdego roku coraz mniej mieszkańców Garwolina uczestniczy w patriotycznych uroczystościach i rocznicowych obchodach. Przychodzą ci, którzy czują taką potrzebę i chęć oddania czci bohaterom.
WAJ
JAWA