Diecezja
Źródło: xMCZ
Źródło: xMCZ

W posłuszeństwie Ewangelii

7 maja biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski obchodził ósmą rocznicę ingresu do katedry siedleckiej.

Uroczystości rozpoczęły nieszpory pod przewodnictwem Jubilata. Obok licznie zgromadzonych kapłanów i wiernych świeckich, za pasterza diecezji modlili się m.in. abp Matthias N’Garteri z archidiecezji N`Djamena z Republiki Czadu w Afryce, poseł Krzysztof Tchórzewski, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, wiceprezydenci Jarosław Głowacki i Marta Sosnowska.

W homilii ksiądz biskup podziękował całemu prezbiterium siedleckiemu oraz diecezjanom za ośmioletnią współpracę. – W tym dniu szczególnie bliskie stają się dla mnie słowa św. Pawła: „Odważyliśmy się w Bogu naszym głosić Ewangelię Bożą wam, pośród wielkiego utrapienia. Upominanie zaś nasze nie pochodzi z błędu ani z nieczystej pobudki, ani z podstępu, lecz jak przez Boga zostaliśmy uznani za godnych powierzenia nam Ewangelii, tak głosimy ją, aby się podobać nie ludziom, ale Bogu, który bada nasze serca… Chcieliśmy wam dać nie tylko naukę Bożą, lecz nadto dusze nasze, tak bowiem staliście się nam drodzy. Dlatego nieustannie dziękujemy Bogu, bo gdy przyjęliście słowo Boże, usłyszane od nas, przyjęliście je nie jako słowo ludzkie, ale – jak jest naprawdę – jako słowo Boga, który działa w was wierzących” (1Tes 2,3-13). Mnie jako biskupowi nie chodzi o nic innego, jak o to, by Słowo Boże zamieszkało w naszych sercach i dokonywało dzieła zbawienia. Fundamentem mojej pasterskiej posługi jest Ewangelia – Dobra Nowina o zbawieniu w Jezusie Chrystusie. „Posłuszeństwo Ewangelii – Eucharystia” to coś więcej niż tylko biskupie zawołanie. Jest to część mojego życia. Aby głosić Ewangelię, trzeba być przekonanym, że warto dla niej tracić swoje życie. Głoszenie Ewangelii to dawanie życia. Powtarzam więc za św. Pawłem: „Nie wstydzę się Ewangelii, jest bowiem ona mocą Bożą ku zbawieniu każdego wierzącego” (Rz 1,16). Jeżeli byście widzieli, że nie idę drogą Ewangelii, waszym obowiązkiem w odpowiedzialności za Kościół jest mi o tym powiedzieć. Patrzmy sobie na ręce albo w serce, czy sposób organizowania naszego duszpasterstwa jest wypełniony Ewangelią – mówił bp Kiernikowski.

Po zakończonych nieszporach życzenia Jubilatowi w imieniu kapłanów złożył ks. prałat Ryszard Andruszczak, a w imieniu wiernych świeckich przedstawiciele Domowego Kościoła. Następnie biskup siedlecki wysłuchał koncertu Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej II St. w Siedlcach, Katedralnej Scholi Dziecięcej „Anielskie Głosy” (pod opieką ks. Michała Wawerskiego), Katedralnej Scholi „Gaudete” (pod opieką ks. Wojciecha Stefaniuka) oraz Chóru katedralnego im. ks. Alfreda Hoffmana w Siedlcach pod dyrekcją ks. Michała Romana Szulika.

Dalsze uroczystości odbyły się w ogrodach kurialnych. W imieniu władz miasta Siedlce życzenia złożył prezydent W. Kudelski. Następnie z życzeniami podchodzili przedstawiciele Wyższego Seminarium Duchownego, przedstawiciele katechetów, Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Domowego Kościoła, Drogi Neokatechumenalnej, delegacje: z Bursy im. św. Stanisława Kostki, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Muzeum Diecezjalnego i inni. Każdy miał możliwość krótkiej rozmowy i przekazania życzeń pasterzowi diecezji. Uroczystości zakończyła wspólna agapa.

ks. Mateusz Czubak