Kościół
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

W przeddzień ingresu

W sobotę, 24 maja, nowo mianowany biskup siedlecki Kazimierz Gurda dokona uroczystego ingresu do katedry siedleckiej i obejmie pasterską władzę nad diecezją, którą powierzył mu papież Franciszek.

W środę, 16 kwietnia, Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała komunikat informujący, że Ojciec Święty Franciszek mianował dotychczasowego biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego biskupem legnickim, zaś biskupem siedleckim mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej Kazimierza Gurdę.

Jednak nominacja na biskupa diecezjalnego nie oznacza jednocześnie objęcia władzy w diecezji. To dokonuje się podczas kanonicznego objęcia diecezji przez nowego biskupa i jego ingresu do kościoła katedralnego.

Ingres, nominacja i homagium

Ingres należy odróżnić od kanonicznego objęcia diecezji, które dokonuje się zazwyczaj w gmachu kurii, jest uroczystością wewnętrzną i kameralną. Wobec kolegium konsultorów, czyli liczącego od 6 do 12 osób gremium powoływanego przez biskupa na okres pięciu lat spośród członków rady kapłańskiej, nowy biskup diecezjalny przedstawia stosowne dokumenty zawierające papieską nominację. Kanclerz kurii sporządza i odczytuje protokół z tego wydarzenia. Natomiast sam ingres jest wydarzeniem uroczystym, połączonym ze sprawowaniem Eucharystii. Biskup zostaje wprowadzony do kościoła katedralnego swojej diecezji, w uroczystej procesji, przy biciu dzwonów. Podczas ingresu następuje odczytanie bulli papieskiej o nominacji, a przedstawiciele duchowieństwa i laikatu składają nowemu ordynariuszowi homagium – oddanie czci i przyrzeczenie posłuszeństwa. ...

(xaa)

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł