Kultura
Źródło: A
Źródło: A

W ramach turnieju

9 kwietnia w Zalutyniu w gminie Piszczac rozegrany został Huculski Turniej Łuczniczy. Wzięło w nim udział ponad 50 zawodników.

Niedzielne zawody - zorganizowane w ramach drugiej rundy Łuczniczej Ligii Wschód -otworzyli: radny powiatu bialskiego Mateusz Majewski i przewodniczący rady gminy Piszczac Grzegorz Panasiuk. Zawodnicy zgromadzeni na terenie ośrodka rekreacyjno-hodowlanego „Nad Lutnią” rywalizowali w łucznictwie tradycyjnym, historycznym i amatorskim.

Reprezentowali oni województwa: lubelskie, podkarpackie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie, a jeden przyleciał aż z Saragossy w Hiszpanii.

Największą liczbę chętnych zgromadził turniej łuczników tradycyjnych. W konkurencjach historycznej i tradycyjnej zawodnicy mieli 16 celów w terenie, do których należało trafić najlepiej za pierwszym razem. Można było oddać maksymalnie do trzech strzał na jednym stanowisku. Następnie rywalizacja toczyła się w strzelaniu na odległość „poprzez odchodzenie”, kiedy to dwaj z najsłabszymi wynikami odpadali aż do wyłonienia zwycięzcy. W ostatnim etapie łucznicy strzeli na czas do celów 3D. Każdy miał 40 sekund i siedem obiektów, do których należało trafić.

Najlepsi nagrodzeni

Turniej łuczników tradycyjnych wygrał Maciej Rosłoń z Parczewa. Drugie miejsce zajął Marek Trancygier, a trzecie Dariusz Kapica reprezentujący powiat lubelski. W kategorii łuczników historycznych pierwsze miejsce zdobył Jacek Siudaj z Radzynia Podlaskiego, przed Markiem Wierzbickim z Parczewa i Jakubem Sadowskim z Burwina w gminie Łomazy. Najlepszą łuczniczką została Ewelina Och z Sanoka. Zwycięzcy – obok atrakcyjnych nagród -dostali pamiątkowe patery łucznicze. Sędzią zawodów był Artur Wosinek.

Z kolei w turnieju łuczniczym amatorów o puchar wójta gminy Piszczac wśród najmłodszych (do lat 13) wygrał Jakub Głowacki z Piszczaca. Dużo emocji dostarczyła rywalizacja młodzików, w której zwyciężył Rafał Moździeż z Kobylan. W turnieju dorosłych najlepszy okazał się Paweł Madoń ze Sławacinka Nowego. Wszyscy uczestnicy sobotnich zawodów otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale.

Zawody zorganizował Dom Mokoszy Pracownia Sztuk Różnych, GCKiS w Piszczacu oraz stajnia „Nad Lutnią”. Patronatem honorowym imprezę objęli starosta powiatu bialskiego Mariusz Filipiuk i wójt gminy Piszczac Kamil Kożuchowski.