Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

W rocznicę bitwy

Rekonstrukcja historyczna z wykorzystaniem pirotechniki, polowa Msza św., apel poległych i złożenie wieńców na cmentarzu wojennym żołnierzy września 1939 r., a także piknik historyczny „Wodynie 1939” - tak wyglądały obchody 78 rocznicy bitwy pod Wolą Wodyńską.

Zorganizowane 17 września w miejscowym parku uroczystości rozpoczęły się od prelekcji dr. hab. Jarosława Cabaja, dyrektora Instytutu Historycznego i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, który to objął patronat honorowy nad wydarzeniem. Profesor UPH wprowadził przybyłych gości w rys historyczny będący podwaliną wydarzeń mających miejsce w Polsce we wrześniu 1939 r.

Następnie w parku odbyła się rekonstrukcja historyczna z udziałem ponad 20 rekonstruktorów, pojazdów bojowych i z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych.

 

Apel poległych i salwa

Po uformowaniu kolumny na czele z orkiestrą dętą OSP w Stoczku Łukowskim i pocztami sztandarowymi zebrani ruszyli w uroczysty pochód na cmentarz wojenny w Woli Wodyńskiej. Kolejne punkty programu zapowiadał Janusz Eleryk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wodyniach koordynującego obchody.

Po przywitaniu przez wójta Wojciecha Klepackiego gości honorowych, tj.: radnego sejmiku województwa mazowieckiego Mariana Piłki, wicestarosty siedleckiego Michała Oknińskiego, por. Piotra Syczuka z siedleckiego garnizonu, dr. Rafała Dmowskiego reprezentującego UPH, Huberta Pasiaka – prezesa LGD Ziemi Siedleckiej, Urszuli Bartosiak z Instytutu Tradycji Narodowej – zgodnie z tradycją proboszcz ks. Krzysztof Buczyński odprawił polową Mszę św. w intencji ojczyzny.

Po Eucharystii Zbigniew Redosz – prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej odczytał apel poległych, po którym rozbrzmiała salwa honorowa wykonana przez grupę rekonstrukcyjną, a goście złożyli wieńce pod pomnikiem żołnierzy września.

 

Zachowanie miejsca pamięci

Po oficjalnych uroczystościach kolumna wróciła na teren parku na tradycyjną grochówkę, bigos i ciasto drożdżowe. Posiłki przygotowały dzieci i mieszkańcy z Woli Wodyńskiej w ramach projektu „Partnerstwa lokalne na rzecz rodziny”.

W ramach pikniku historycznego prezentowane były wystawy Podlaskiego Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Bielanach-Wąsach, siedleckiego oddziału Polskiego Związku Spadochroniarzy oraz Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów. Dzieciom grupy rekonstrukcyjne z Bydgoszczy, Torunia, Końskich, Zduńskiej Woli i Skierniewic proponowały przejazdy wozem wojskowym, musztrę oraz możliwość zapoznania się z bronią z epoki II wojny światowej.

Tegoroczne obchody były wyjątkowe dzięki wsparciu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystości były jedynie elementem zadania polegającego na zachowaniu miejsca pamięci narodowej poprzez edukację i remont cmentarza wojennego. Na całość zadania gmina Wodynie pozyskała ponad 178 tys. zł, w ramach których zorganizowane zostały niedzielne obchody i wyremontowane będą kwatery na cmentarzu wojennym.


Bitwa pod Wolą Wodyńską to jedna z wielu tragicznie zakończonych potyczek kampanii wrześniowej. Na miejscowym cmentarzu – tuż obok krwawego pola bitwy – spoczywa 241 żołnierzy, którzy 14 września 1939 r. wpadli w niemiecką zasadzkę.

 

AW