Aktualności
W rocznicę Katynia i Smoleńska

W rocznicę Katynia i Smoleńska

Władze miasta zapraszają na obchody siódmej rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Uroczystości upamiętniające 96 osób, które zginęły na lotnisku Sewiernyj, gdzie roztrzaskał się polski tupolew z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie, rozpoczną się w poniedziałek, 10 kwietnia, o 8.15, przed ścianą pamięci na kościele św. Stanisława. W programie: złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, wystąpienie prezydenta Wojciecha Kudelskiego, odśpiewanie hymnu państwowego. Punktualnie o 8.41 zabrzmią syreny alarmowe przypominające godzinę katastrofy. Natomiast o 9.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar. Na 10.30 zaplanowano złożenie wiązanek pod pomnikiem L. Kaczyńskiego.

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbędą się w środę, 12 kwietnia. Zainauguruje je o 9.00 w parafii pw. św. Stanisława Eucharystia w intencji pomordowanych. Po Mszy św. pod znajdującą się na ścianie kościoła tablicą pamięci m.in. zostanie odczytana siedlecka lista katyńska. Glos zabierze też prezydent miasta, a delegacje złożą kwiaty również pod pomnikiem Sybiraków oraz tablicą upamiętniającą 16 żołnierzy podziemia niepodległościowego zamordowanych w nocy z 12 na 13 kwietnia 1945 r. przez funkcjonariuszy PUBP w Siedlcach. O 11.00 zebrani przejadą na cmentarz centralny, gdzie złożą kwiaty pod krzyżem katyńskim oraz na grobie „szesnastu”. 

MD