Kościół

W Sercu Jezusa dostrzegamy całą Jego Osobę

Rozmowa z ks. dr. Leszkiem Poleszakiem SCJ, sercaninem, teologiem, wykładowcą Wyższego Seminarium Misyjnego Księży Sercanów w Stadnikach.

Dlaczego Serce Pana Jezusa jest w Kościele obiektem kultu?

To ważne pytanie, ponieważ pozwala nam zrozumieć istotę wezwań wypowiadanych m.in. w Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa, do których dodane są kolejne określenia, np.: „Serce Jezusa, źródło życia i świętości - zmiłuj się nad nami”. Św. Mateusz zapisuje w Ewangelii słowa Jezusa, w których mówi On o swoim Sercu: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.

Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych” (Mt 11,28-29). 

To zaproszenie Mistrza staje się dla nas przede wszystkim wezwaniem do poznania Jego Osoby, wniknięcia w prawdę o tym, Kim On jest i czym pragnie nas obdarzyć. Jezus zaprasza nas do tego, byśmy nie obawiali się zbliżyć do Niego, zwłaszcza wtedy, kiedy trudności i ciężary życia zaczynają nas przytłaczać. On pragnie, byśmy „podzielili się z Nim” naszymi troskami i u Niego szukali pomocy. Mówi także o swoim Sercu, które chce nam ukazać jako obraz i streszczenie tego wszystkiego, Kim On jest – że jest Synem Bożym, współistotnym Ojcu, który jest źródłem miłości, świętości, życia… Serce Jezusa, do którego zwracamy się w naszych modlitwach, oznacza więc Osobę Jezusa – Syna Bożego, który stał się człowiekiem, aby nas zbawić. Poszczególne wezwania litanii pozwalają nam odkryć Jego piękno, bogactwo Jego miłości i zapraszają do tego, by odkurzyć niejako swoją drogę do źródła życia i uświęcenia, którym jest Jezus Chrystus – Wcielone Słowo Ojca. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł