Historia
FB Gmina Kodeń
FB Gmina Kodeń

W słowie i obiektywie

Towarzystwo Przyjaciół Kodnia opracowało i wydało album o historii i przyrodzie całej kodeńskiej gminy. Takiej publikacji jeszcze nie było.

- Większość dotychczasowych książek i albumów koncentrowała się - z wiadomych względów - przede wszystkim na naszym sanktuarium. My chcieliśmy pokazać coś więcej, bo naprawdę mamy się czym pochwalić - zaznacza Jacek Malarski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Kodnia, którego nadrzędnym celem jest promocja Kodnia i jego okolic.

– Jako towarzystwo podejmujemy się wielu przedsięwzięć i projektów. Jednym z najważniejszych, który realizujemy co roku od ponad dwóch dekad, jest Bieg Sapiehów. To międzynarodowa impreza, która gromadzi zawodników amatorów z Polski i zagranicy. Przygotowujemy również Memoriał Stanisława Seheniuka w piłce siatkowej i Biegi po Ziemi Kodeńskiej dla uczniów szkół podstawowych. Co roku angażujemy się w uroczystości rocznicowe związane z wybuchem powstania styczniowego. 22 stycznia organizujemy czterokilometrowy marsz z miejsca koncentracji wojsk powstańczych do pomnika powstańców. Spotkanie kończy się apelem pamięci – opowiada J. Malarski.

 

Album na jubileusz

Zamiar wydania albumu zrodził się kilka lat temu.

– Chcieliśmy mieć własną publikację, która opowiadałaby o Kodniu i jego okolicach. Projekt był gotowy już w ubiegłym roku, ale postanowiliśmy przedłużyć prace ze względu na ostatnie wydarzenia: 300-lecie koronacji obrazu i 160 rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Jako towarzystwo zebraliśmy środki na transmisję z odsłonięcia pomnika i z „Symfonii pokoju i pojednania” przedstawionej w bazylice. Oba te wydarzenia można było oglądać na telebimach przed kodeńskim kościołem. Włączyliśmy się także w przygotowanie inscenizacji bitwy pod Kodniem i teledysku z udziałem Norberta „Smoły” Smolińskiego. Ostatecznie album wydaliśmy w tym roku, na 25-lecie TPK – precyzuje J. Malarski.

 

Z północy na południe

Album „Kodeń. Piękno przyrody, bogactwo dziejów” składa się z trzech części i zawiera ponad 100 fotografii.

– Prezentuje się bardzo ładnie od strony edytorskiej. Większość zamieszczonych w nim zdjęć wykonał Zbigniew Gwardiak, nauczyciel z naszej szkoły. Pozostałe są autorstwa Andrzeja Krywickiego, zastępcy wójta gminy, Adama Purca (z uroczystości, m.in. z Jarmarku Sapieżyńskiego) i Aleksandra Waraksina (z drona). Pierwsza część albumu opowiada o pięknie kodeńskiej przyrody, którą mało kto zna i opisuje. Wspaniałe zdjęcia uzupełnia opis najważniejszych przykładów tutejszej fauny i flory autorstwa Z. Gwardiaka. Druga część dotyczy dziejów Kodnia. Tekst wzbogacający fotografie jest mojego autorstwa. Starałem się zaprosić czytelnika do podróży po naszej gminie, zaczynając od Dobratycz, przez Kostomłoty, Kodeń, a kończąc na Zabłociu. Oś podróży po Kodniu i okolicach stanowi DW 816. W tej podróży starałem się opowiedzieć o wszystkich miejscowości naszej gminy oraz najciekawszych obiektach i miejscach, jakie można zobaczyć – dopowiada J. Malarski.

 

Ludzie i miejsca

Drugą część zamykają informacje o ludziach związanych z Kodniem albo też z niego pochodzących.

– Wspominamy m.in. o Tadeuszu „Tadzie” Witkowiczu, który jako pierwszy Polak wprowadził swoją firmę na giełdę NASDAQ, o Sewerynie Zdzitowieckim, autorze polskiej terminologii chemicznej, czy o Ignacym Krasickim, który był proboszczem tutejszej parafii. Ostatnia część przedstawia kodeńską ziemię w obiektywie. Z myślą o albumie wykonano ponad tysiąc zdjęć. Ostatecznie znalazła się w nim ponad setka fotografii. Staraliśmy się zaprezentować Kodeń w różnych porach roku. Te współczesne zdjęcia uzupełniliśmy kilkunastoma archiwalnymi, pokazującymi, jak nasza gmina wyglądała w dawnych czasach, że była wielokulturowa i wieloreligijna – zaznacza pan prezes.

Album można otrzymać za darmo w kodeńskiej szkole i bibliotece publicznej, a także w siedzibie TPK. Trafi on także do bibliotek i do kodeńskich parafii.

AWAW