Region
Źródło: KO
Źródło: KO

W służbie innym

Niezależnie od czasów, w których żyjemy, pomoc drugiemu człowiekowi to bezcenna wartość, niezbędna w środowisku i przez nie oceniana - powiedział bryg. Andrzej Celiński, komendant miejskiej komendy Państwowej Straży Pożarnej, podczas siedleckich obchodów Dnia Strażaka.

W uroczystości, którą zorganizowano 15 maja na placu jednostki przy ul. Czerwonego Krzyża, udział wzięli m.in.: senator Waldemar Kraska, prezydent Wojciech Kudelski, starosta Dariusz Stopa, kapelan mazowieckich strażaków ks. Jerzy Sieńkowski, diecezjalny kapelan strażaków ks. Roman Sawczuk, rektorzy siedleckich uczelni oraz strażacy.

W przemówieniu A. Celiński zwrócił uwagę, że strażacy codziennie narażają swoje życie i zdrowie w służbie innym, realizując ideę św. Floriana: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. – Współczesny świat z galopującym postępem cywilizacyjnym jest wielkim dobrodziejstwem, ale też i przekleństwem. Dzięki rozwojowi nasze życie staje się łatwiejsze, ale z drugiej strony niesie ze sobą wiele pułapek i niebezpiecznych sytuacji, które wymagają szybkiego reagowania i pomagania poszkodowanym. W każdym zorganizowanym społeczeństwie istnieje naturalna potrzeba do zapobiegania powstawaniu zagrożeń oraz naruszenia środowiska i mienia człowieka – powiedział komendant.

A. Celiński zauważył, że nawet najlepiej zorganizowane społeczeństwa nie są w stanie zapobiegać i opanowywać wszystkich zagrożeń, ale żeby to w ogóle robić, konieczne jest funkcjonowanie nowoczesnych służb ratowniczych. – Ratownictwo to szczególna dziedzina polegająca na działaniach w stanach nadzwyczajnego zagrożenia życia i zdrowia. W nagłych zagrożeniach obywatel narażony jest na utratę jednego z podstawowych praw – prawa do bezpieczeństwa i kształtowania własnego losu – dodał komendant.

1393 zdarzenia

Dziś PSP, jak zauważył A. Celiński, to główna siła ratowniczą kraju, postrzegana jako instytucja niezwykle użyteczna oraz żywy symbol zaangażowania w ludzkie sprawy. – Nieprzewidywalność sytuacji połączona z ułomną naturą człowieka powoduje, że każdego dnia strażacy zmagają się z różnego rodzaju zdarzeniami i dlatego są widocznym elementem naszego codziennego życia – zwrócił uwagę komendant.

W 2014 r. siedlecka straż pożarna interweniowała podczas 1393 zdarzeń. – Wyjeżdżaliśmy średnio co sześć godzin i 18 min. Były to pożary i różnego rodzaju miejscowe zdarzenia, łącznie z wypadkami drogowymi. Wspieraliśmy w działaniach poszukiwawczych policję, prowadziliśmy wiele działań profilaktycznych – mówił komendant.

A. Celiński opowiedział także o najbliższych planach siedleckiej straży. – Aby dobrze wywiązywać się ze swoich obowiązków, trzeba posiadać dobry i nowoczesny sprzęt oraz wyszkoloną kadrę. W naszej komendzie trwa proces szkolenia w związku z rozszerzeniem zakresu specjalistycznych działań ratowniczych. W bieżącym roku komenda zostanie wyposażona w średni samochód ratownictwa chemicznego, samochód kwatermistrzowski, rozpoznawczo-ratowniczy, agregat prądotwórczy o dużej mocy oraz inny sprzęt ratowniczy – wyliczył.

Jednym z głównych celów jednostki – jak zaznaczył komendant – jest rozwijanie bazy lokalowej i sprzętowej. – W tym roku rozpoczynamy duże przedsięwzięcie remontowe naszych obiektów. W dalszej perspektywie czeka nas chyba jedno z największych wyzwań, na które trzeba będzie znaleźć środki finansowe – wymiana drabiny, która skończyła 25 lat służby – podsumował A. Celiński.

Podczas uroczystości strażakom i sympatykom pożarnictwa wręczono odznaczenia państwowe, korporacyjne, podziękowania oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

HAH