W służbie Jezusowi i Kościołowi
Mszę św. koncelebrowali bp Kazimierz Gurda, pasterz diecezji siedleckiej, ks. kan. Sławomir Kapitan, dyrektor KRP, i kapłani pracujący na co dzień w rozgłośni.
– Dziś, kiedy pracownicy i przyjaciele KRP składają dziękczynienie za powstanie i działalność radia, z tego miejsca męczeństwa do dziennikarzy i wszystkich fundatorów płynie pytanie, na czyjej pozostajecie służbie. Na lokalnych rynkach radiowych działa 168 nadawców posiadających 229 koncesji. Radio służy wielu sprawom – podkreślał w homilii bp K. Ryczan. Wyliczał, że w prowadzeniu rozgłośni można stawiać czystość języka polskiego polszczyznę lub emitować miłe audycje oraz dobre przeboje, czerpiąc z tego satysfakcję. Jednak to wszystko za mało. Jeszcze gorzej, gdy skupimy się tylko na zyskach. – Dziennikarz sprzedaje swój talent za pieniądze. Jeśli nie patrzy na skutki, staje się groźny dla pojedynczego człowieka, Kościoła i ojczyzny – przestrzegał hierarcha.
Podziękowanie dobrodziejom
– Na czyjej jesteście służbie? – pytał kilka razy w swojej homilii biskup. – Pozostajemy na służbie Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła, bo w nim żyje Chrystus, Zbawiciel świata, i sakramenty święte – źródło łaski i przebaczenia. Jego Królową jest Wniebowzięta i Niepokalana Matka Jezusa. W Kościele rodzą się święci, bohaterowie wiary, którymi są męczennicy z Pratulina. Drodzy pielgrzymi i przyjaciele, pozostajecie na służbie naszej ojczyzny i uczestniczycie w wielkim dziele ewangelizacji prowadzonej przez KRP. Wielu mówi, że bieda zagląda w oczy. To prawda. Jednak kościoły i dzieła katolickie niekoniecznie budują ludzie bogaci, ale wierzący. Budują swoją wiarą, modlitwą, uczestnictwem w Eucharystii, sympatią, a gdy trzeba – konieczną obroną. Dzieła religijne należą do Kościoła i ojczyzny – głosił bp K. Ryczan.
Dla Ewangelii
Po Eucharystii słowa wdzięczności do głównego celebransa, dyrekcji i pracowników radia oraz sympatyków rozgłośni skierował bp K. Gurda. – Dziękuję, że przekazujecie nam informacje na temat życia kościelnego i społecznego, za to, że na antenie znajdujemy czas na modlitwę i możemy razem wielbić i wychwalać Pana Boga poprzez uczestnictwo w transmitowanych Mszach św. i różnych nabożeństwach. KRP przyświeca misja prawdy i głoszenia Ewangelii. Bóg zapłać tym, którzy tu dziś przyjechali, a także za wszelkie formy pomocy, z jakimi spotyka się nasze radio. Niech KRP z Bożą pomocą dalej się rozwija i służy nam wszystkim, a szczególnie całej diecezji siedleckiej – mówił pasterz Kościoła siedleckiego.
Ważnym punktem uroczystości było wręczenie Platynowych Mikrofonów. W tym roku nagrodzono nimi: korespondentkę KRP Karolinę Skibniewską (osobowość radiowa), ks. Wojciecha Hackiewicza (misja ewangelizacyjna) i koło przyjaciół KRP w Brzozowicy Dużej. Statuetką za modelowe kontakty z naszą rozgłośnią wyróżniono o. Leszka Gęsiaka z sekcji polskiej Radia Watykańskiego. W kategorii „dziennikarstwo obywatelskie” Platynowym Mikrofonem obdarowano Dariusza Bartosiaka. Za wkład w rozwój regionu nagrodzono firmę Lechpol.
Ważna rola samorządowców
Tradycyjnie jubileusz był połączony z pielgrzymką samorządowców i parlamentarzystów. Na zaproszenie dyrekcji radia odpowiedzieli m.in.: poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk, wiceprezydent Siedlec Anna Sochacka, prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk, burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, senator Waldemar Kraska i przewodniczący rady miasta Garwolina Marek Jonczak.
Parlamentarzyści i samorządowcy wzięli udział w Mszy św. Wcześniej wysłuchali skierowanego specjalnie do nich wykładu bp. K. Ryczana. Jego wystąpienie zatytułowane było: „Czy małżeństwo i rodzina wymagają obrony?”. Hierarcha już na wstępie zaznaczył, że instytucja małżeństwa zawsze i w każdej kulturze miała doniosły wymiar. Do niedawna uznawana była za związek kobiety i mężczyzny. Dziś wszystko się zmienia. Już w 19 krajach świata legalne są w poglądach na małżeństwo i rodzinę przyniosła ideologia gender.
– Dlaczego o tym mówię? Bo obowiązkiem każdego Polaka jest obrona tożsamości małżeństwa i rodziny, ich przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Samorządy finansują szkoły i mogą wymagać od nauczycieli, by formowali dzieci i młodzież zgodnie w poglądami ich rodziców. Wychowanie zależy od ojca i matki, jeszcze nikt nie pozbawił ich tego prawa – zaznaczył prelegent.
Brak miłości, wartości i domu
Bp K. Ryczan tłumaczył, dlaczego Kościół tak bardzo interesuje się tematyką rodziny. Przypominał, że od zarania wieków i to w wielu kulturach małżeństwo było przeniknięte sakralnością. Niestety, postępująca sekularyzacja i globalizacja świata wywróciły porządek świata. Teraz liczy się tylko stanowione prawo, które nierzadko skierowane jest przeciw człowiekowi i jego życiu. – Prawda, dobro i piękno znikają z horyzontu i przegrywają z pieniędzmi oraz zyskiem. Rodzina i ojczyzna tracą na wartości, bo człowiek nowoczesny nie może być niczym skrępowany – zauważył biskup kielecki.
Potem podawał konkretne przykłady sekularyzacji. Podkreślał, że plagą można dziś nazwać lekceważenie nierozerwalności małżeńskiej. – Obecnie rozwód już nikogo nie szokuje, nikt z tego powodu nie bije na alarm – zaznaczał. Na koniec dawał wskazówki, co zrobić, by było lepiej, aby rodziny i małżeństwa zostały odnowione. Wyliczał, że trzeba odnaleźć wartość wiary budowanej na Ewangelii i odszukać prawdziwą miłość, która nie jest możliwa bez wyrzeczeń. Przekonywał, iż warto odkryć wartość dziewictwa, celibatu i wierności. Mówił o ponownym odnalezieniu wartości prawdziwego domu, w którym panują miłość, przebaczenie, wzajemna służba i bliskość. Bp K. Ryczan w ostatnich słowach odczytu zaznaczył, że Polacy ciągle deklarują swoje przywiązanie do Boga i Kościoła, ale brakuje im posłuszeństwa w wyznawanej wierze.
Jubileuszowe spotkanie w Pratulinie zakończyły wspólna agapa i zabawa przy muzyce biesiadnej.
AWAW