Diecezja
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

W służbie Liturgii

Chór Schola Cantorum Misericordis Christi w tym roku obchodzi 18-lecie swojego istnienia. Rocznicę świętował we wspomnienie św. Cecylii.

Obchody rozpoczęła Msza św. w kościele Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Kazimierz Szymonik, wybitny muzykolog, wykładowca i dyrygent. Podczas kazania wielokrotnie nawiązywał do słów Benedykta XVI, który zna i ceni wartość dobrej muzyki.

Papież senior tłumaczył, że: „Dźwięki muzyki przenoszą nas jakby do innego świata i wprowadzają harmonię do naszego wnętrza. Zaznawszy dzięki temu chwili pokoju, możemy popatrzeć, jakby z góry, na tajemnicze sprawy, które człowiek stara się rozszyfrować, a które światło wiary pomaga nam lepiej zrozumieć. Możemy sobie w istocie wyobrazić, że historia świata jest jakby wspaniałą symfonią, którą skomponował Bóg i której wykonaniem On sam, jako mądry Dyrygent kieruje”.

Mocniejsza niż słowo

– Muzyka prowadzi nas do modlitwy, skłania nas do podążania myślą ku Bogu, by w Nim znaleźć uzasadnienie naszej nadziei i wsparcie w trudnościach życia.Wierni, przestrzegając jego przykazań i szanując Jego plan zbawienia, możemy wspólnie budować świat, w którym będzie rozbrzmiewać kojąca muzyka symfonii miłości, co więcej, sam Duch Boży uczyni nas wszystkich dobrze zharmonizowanymi instrumentami, odpowiedzialnymi współuczestnikami tego wykonania, w którym wyraża się na przestrzeni wieków plan powszechnego zbawienia – mówił ks. K. Szymonik. Przypominał, że muzyka jest formą przekazu i dociera tam, gdzie nie może dotrzeć słowo; dociera do tego, co najgłębsze, najwyższe, najpiękniejsze i najświętsze. Kapłan przestrzegał też przed współczesną antysztuką, która stanowi ogromne zagrożenie wartości uniwersalnych, jakimi są dobro, piękno i prawda. Przywołując słowa kard. J. Ratzingera, zaznaczał, że Kościół musi prowadzić spór o uduchowienie człowieka, bo inaczej świat stanie się pierwszym kręgiem piekła.    

Chlubne statystyki

W czasie Eucharystii do chóru przyjęto 13 nowych członków. Po Mszy św. chórzyści, ich rodzice i sympatycy SCMC spotkali się w swojej sali, by podsumować nie tylko ostatni rok działalności, ale również cały dorobek zespołu.

Dr Piotr Karwowski, założyciel i dyrygent chóru, zawsze powtarza, że głównym celem SCMC jest posługa liturgiczna w parafii. Po podliczeniu okazało się, że chór w ciągu 18 lat istnienia zaśpiewał w swojej wspólnocie parafialnej aż na 1582 Mszach św. Dyrygent przeprowadził 3733 próby. Chór dał 176 koncertów i nagrał dziesięć płyt. Jego 11 członków związało swoją dalszą przyszłość z muzyką. Jedni studiują na kierunkach muzycznych, drudzy posługują jako organiści, a jeszcze inni śpiewają w profesjonalnych chórach. Z rodziny chórowej wyszło dwóch kapłanów i dwie siostry zakonne. Kolejnych dwóch śpiewaków odbywa formację w naszym seminarium. Cztery pary, które poznały się w SCMC zawarło związek małżeński (do ślubu przygotowuje się piąta). O działalności chóru powstały także cztery prace naukowe.

To tylko fragment z podsumowania, którego dokonano podczas świętowania jubileuszu. Z okazji 18 urodzin życzymy kolejnych lat, spędzonych na wielbieniu Boga poprzez śpiew i muzykę!

AWAW