
W świecie drapanek i batików
W kulturze chrześcijańskiej jajko jest symbolem życia. To prawda. Ale malowania pisanek nie wymyślili chrześcijanie. Początki tego zwyczaju historycy dostrzegli już na terenie sumeryjskiej Mezopotamii.
Był on także obecny w Cesarstwie Rzymskim czy w Egipcie. Do Europy tradycja ta przywędrowała dzięki Persom. Na ziemiach polskich pierwsze pisanki powstały w X w. Odkryto je na opolskim Ostrówku. Początkowo pełniły ważną rolę w kulturze ludowej. Były symbolem zdrowia, miłości i życia. Chroniły także przed złem. Dopiero później, wraz z przyjęciem chrześcijaństwa, zaczęto je kojarzyć z Wielkanocą i zmartwychwstaniem Pańskim.
Legendy i opowieści
Jest kilka legend, które próbują tłumaczyć zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc. Jedna z nich głosi, że św. Maria Magdalena, dowiedziawszy się o zmartwychwstaniu Jezusa, z radością pobiegła do domu. Tam dostrzegła, że wszystkie jajka stały się kolorowe. A kiedy pokazała je apostołom, opowiadając o cudzie, wykluły się z nich barwne i piękne ptaki, które od razu poderwały się do lotu, aby na całym świecie głosić Dobrą Nowinę. Inna legenda mówi, że Maryja, chcąc wybłagać życie Jezusowi u Piłata, zaniosła malowane jajka jako prezent dla jego dzieci. ...
DY