Rozmaitości

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców

Rozmowa z Albiną Łubian, burmistrz Pilawy, odznaczoną Krzyżem św. Floriana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka w Warszawie otrzymała Pani z rąk prezydenta Krzyż Św. Floriana za wybitne osiągnięcia w realizacji zadań wynikających z bycia członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Czym dla Pani jest to odznaczenie?

Nie ukrywam, że już samo zaproszenie na ogólnopolskie obchody Dnia Strażaka z informacją, że mam być uhonorowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, było dla mnie olbrzymim zaskoczeniem. A odznaczenie jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i zaszczytem, tym bardziej że Krzyż św. Floriana został przyznany po raz pierwszy, a ja znalazłam się w gronie pięciu osób z całej Polski, które go otrzymały.

W jakiś sposób jest to uhonorowanie mojej działalności w OSP. To również zasługa wszystkich strażaków nie tylko z mojej gminy, ale także powiatu i województwa, bo gdyby nie współpraca z nimi, nie byłoby to możliwe.

 

Jak to się stało, że została Pani członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej?

Pochodzę z Puznówki, gdzie była zawsze aktywnie działająca jednostka straży. Uczestniczyłam jako samorządowiec w zebraniach strażackich. Kiedy w 1994 r. zaproponowano mi członkostwo w straży, poczułam się wyróżniona i z ogromną przyjemnością się zgodziłam. Otrzymałam legitymację strażaka i od tamtej pory jestem członkiem OSP. A od 2017 r. pełnię funkcję wiceprezesa zarządu oddziału wojewódzkiego OSP. Jestem osobą, która lubi coś robić, działać. ...

Kinga Ochnio

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł