Region
W trosce o bezpieczeństwo

W trosce o bezpieczeństwo

Święta Bożego Narodzenia oraz sylwester to okazja do rodzinnych spotkań i wyjazdów. Oto kilka porad, które pomogą nam bezpiecznie spędzić ten czas.

Jak pokazują policyjne statystyki, święta i sylwestrowa noc to idealne okazje dla złodziei. Plądrują nasze mieszkania, kiedy wyjeżdżamy do rodziny czy bawimy się na balach. Dlatego warto pomyśleć o zabezpieczeniu domu.

– Sprawdźmy, czy zostały zamknięte drzwi i okna – mówi Krzysztof Semeniuk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej. – Jeśli wyjeżdżamy na kilka dni, poprośmy sąsiadów, żeby wyjmowali pocztę ze skrzynki, zabierali ulotki spod drzwi, od czasu do czasu wchodzili do mieszkania i zapalali światło – dodaje, tłumacząc, że pomoc sąsiedzka to najlepszy sposób na przechytrzenie złodzieja.

Samochód i pożar

Warto też pomyśleć o zabezpieczeniu auta. Najlepiej zaparkować cztery kółka w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i pod nadzorem. Trzeba też pamiętać o włączeniu autoalarmu i niepozostawianiu na fotelach rzeczy, które mogą skusić złodzieja, np. telefonu, radia, wartościowej odzieży.

Strażacy przypominają ponadto o zabezpieczeniu przeciwpożarowym. Apelują, aby przed wyjściem z domu wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, a szczególnie lampki choinkowe czy podświetlane mikołaje.

Baw się z rozwagą

Jeśli nie chcemy rozpoczynać Nowego Roku od zeznań na komisariacie, nie należy zabierać na imprezę telefonów komórkowych ani portfeli. Łatwo je stracić podczas zabawy w tłumie. Dyskoteki, imprezy w klubach sprzyjają nawiązywaniu znajomości. Szczególnie ostrożne powinny być kobiety, bowiem chwila zapomnienia może mieć przykre konsekwencje.

– Tak zwana „pigułka gwałtu” to wiele substancji chemicznych, które w różnej formie i postaci (nie tylko tabletki) w połączeniu z alkoholem mogą spowodować utratę świadomości – mówi K. Semeniuk, ostrzegając, że bywają one wykorzystywane także w pociągu czy autobusie. – Dlatego w żadnym wypadku nie należy pić niczego, co oferuje nam nieznajoma osoba i nie zostawiać napoju bez opieki, nawet jeśli odchodzimy od stolika tylko na chwilę. Jeśli po wypiciu poczujesz się dziwnie (np. mdłości, zawroty głowy, zaburzenia widzenia), szukaj pomocy u zaufanej osoby lub zadzwoń na pogotowie. W tym czasie unikaj miejsc ustronnych i ciemnych pomieszczeń. Bądź tam, gdzie jest dużo ludzi. Wychodząc z klubu lub imprezy z powodu złego samopoczucia, zapewnij sobie pomoc zaufanej osoby – radzi Semeniuk.

Więcej patroli

Aspirant dodaje też, że zarówno w święta, jaki i sylwestrową noc na drogach regionu pojawi się więcej policjantów. Funkcjonariusze będą kontrolować stan trzeźwości kierowców, sprawdzać, czy pasażerowie mają zapięte pasy, zaś dzieci są przewożone w fotelikach. A wszystko po to, by świąteczny czas minął bezpiecznie.


3 PYTANIA

asp. Krzysztof Semeniuk – oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej

Każdego roku wielu mieszkańców naszego regionu kończy zabawę sylwestrową w szpitalnej izbie przyjęć. O czym należy pamiętać, odpalając petardy?

Mimo obowiązującego zakazu sprzedaży petard najmłodszym, widok bawiących się nimi dzieci nie jest rzadki. Bywa i tak, że to rodzice kupują pociechom fajerwerki. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania ze środków pirotechnicznych. Pozwoli to uniknąć poparzeń czy okaleczeń. Przede wszystkim przeczytajmy najpierw instrukcję obsługi. Nie używajmy fajerwerków w grupie i w miejscach, w których mogą one spowodować pożar. Petard nie wolno odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać w tym celu równą powierzchnię (np. beton lub asfalt). Pamiętajmy, że nie wolno rozbierać petard, podchodzić do niewybuchów czy stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie bądź wrzucać do ogniska.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie petard?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby kupować je w sprawdzonych sklepach, a nie na straganach. Fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim, określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu. Do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych.

Czy sprzedaż środków pirotechnicznych nieletnim pociąga za sobą skutki prawne?

Za sprzedaż środków pirotechnicznych nieletnim grozi mandat do 500 zł oraz kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat. Jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu grodzkiego, wysokość grzywny może wynieść do 5 tys. zł. Dorośli, którzy pozwalają swoim dzieciom na zabawę petardami, mogą tłumaczyć się z tego przed sądem rodzinnym. Za niewłaściwe korzystanie ze środków pirotechnicznych grozi kara aresztu, grzywny lub pozbawienia wolności do 2 lat.

MD