Opinie
Źródło: cathopic
Źródło: cathopic

W trosce o lepszą kondycję rodzin

Papież zachęca Kościół do tego, byśmy pochylili się nad kondycją współczesnych rodzin i pokazali światu, że troska o rodzinę to najlepsza inwestycja w rozwój społeczeństwa - mówi ks. kan. dr Jacek Sereda, diecezjalny duszpasterz rodzin. W uroczystość św. Józefa zainaugurowano Rok Rodziny.

Franciszek ogłosił go 27 grudnia w uroczystość Świętej Rodziny. Powiedział wówczas, że wszyscy wierni są powołani do ponownego odkrycia wychowawczej roli rodziny opartej na miłości. Jak wskazał Ojciec Święty, głównym celem Roku Rodziny jest sprawić, aby ludzie doświadczyli, że Ewangelia rodziny jest radością, która wypełnia serca i całe życie. Jego inauguracja zbiegła się z piątą rocznicą ogłoszenia przez papieża adhortacji apostolskiej „Amoris Laetitia” („Radość miłości”), która jest owocem synodu o rodzinie. Obchody Roku Rodziny w Polsce rozpoczęto 19 marca na Jasnej Górze. Podczas Mszy św. przeor o. Samuel Pacholski zachęcił do modlitwy o to, by polskie rodziny przeżywały swoje powołanie w atmosferze czułości na wzór ojcowskiego serca św. Józefa, w radosnej miłości i z równoczesną świadomością, jak doniosła i niezbywalna jest odpowiedzialność każdego małżeństwa za życie i rozwój całej rodziny ludzkiej. Z kolei ks. dr Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, podkreślał w homilii, że Maryja i Józef byli ludźmi zawierzenia, zaufali Bożej opatrzności, mieli wiarę i odwagę, przekonanie, że wszystko, co dzieje się w ich życiu, nie jest pustym przypadkiem.
– Bóg chce mnie prowadzić do tego, bym wzrastał w świętości, abym w swoim życiu prawdziwie odkrywał radość – mówił. Krajowy duszpasterz rodzin zauważył, że Józef i Maryja są dla nas wzorem miłości, która pomaga nam wzrastać we wzajemnym zrozumieniu, komunikowaniu się ze sobą i która pomaga nam odkrywać, że Bóg jest miłością. – Chcemy wracać do tego, co Chrystus nam obiecał, a On obiecał w sakramencie małżeństwa, że będzie nas prowadził, że będzie każdego dnia na drogach trudnych i smutnych, ale i radości, wzajemnego przebaczenia i miłości – podkreślił ks. P. Drąg. Przypomniał też papieskie słowa: „poznajcie radość miłości”. – Potrzebujemy odkryć radość miłości, aby podzielić się nią z innymi. A ta radość rodzi się, kiedy się modlimy, kiedy ze sobą rozmawiamy, spędzamy czas – mówił kapłan.

Podczas Mszy św. Maryi i św. ...

HAH

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł