Aktualności
W trosce o młodzież

W trosce o młodzież

Swoją działalność rozpoczyna Gminna Akademia Juniora - projekt skierowany do ludzi młodych, mający na celu poprawę ich bezpieczeństwa oraz promowanie działań profilaktycznych.  

– To nowa inicjatywa, którą we współpracy z siedlecką policją oraz bankiem będziemy realizować w najbliższych miesiącach. Przedsięwzięcie skierowane jest do uczniów gminnych placówek i ma na celu przede wszystkim zwiększenie ich bezpieczeństwa w świecie internetu oraz podniesienie świadomości finansowej młodzieży – tłumaczy Henryk Brodowski, wójt gminy Siedlce, wyjaśniając, że współpraca z różnymi instytucjami w ramach GAJ została zainspirowana realizowanym z sukcesem projektem o podobnej nazwie, skierowanym do seniorów. – Nie tylko o ludzi starszych w gminie chcemy dbać. Jak się bowiem okazuje, młodzi mieszkańcy, którzy są już na tyle dorośli, aby posiadać konta internetowe na różnych platformach, także padają ofiarami cyberprzestępców. Chcemy uchronić ich przed utratą danych osobowych, oszczędności, a także przestrzec przed różnymi zagrożeniami w sieci – zapowiada wójt.

W ramach GAJ prowadzone będą wykłady, organizowane wycieczki oraz konkursy. Jednak akademia juniora to nie tylko pogadanki ze specjalistami w swojej dziedzinie, ale także działania profilaktyczne. Uczniowie, poza przygotowaniem do bezpiecznego spędzenia wakacyjnej przerwy i oswojenia z różnego rodzaju zagrożeniami ze strony hakerów, dowiedzą się m.in. tego, jakie są zalety oszczędzania. – Podczas spotkań z młodzieżą specjaliści będą również poruszać kwestie uzależnień, a także organizować zajęcia aktywizujące młodych ludzi w różnych dziedzinach – wyjaśnia Anna Wróblewska, przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Jednym z działań w ramach GAJ jest konkurs z nagrodami dla uczniów z klas 7-8 ph. „Odłóż wreszcie ten telefon”. Polega on na stworzeniu spotu filmowego promującego zdrowy styl życia, wolny od nałogu smartfonowego. – Alternatyw dla ciekawego spędzania czasu bez internetu, w świecie realnym – nie wirtualnym, jest wiele. Ciekawi jesteśmy tego, co zaproponują uczniowie! Na zgłoszenia czekamy do 31 maja – informują organizatorzy.

IZU