Rozmaitości
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

W trosce o środowisko

Od kilku miesięcy funkcjonuje ministerialny program mający na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.

W związku z jego realizacją Ośrodek Doradztwa Rolniczego oferuje bezpłatną pomoc w wypełnianiu wniosków. Rolnicy mogą uzyskać pomoc przy dostosowaniu gospodarstwa do wymagań określonych w „Programie działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. Inwestycje dotyczą warunków przechowywania nawozów naturalnych wyprodukowanych w gospodarstwie lub kiszonek, a także doposażenia gospodarstwa w urządzenia do aplikowania nawozów naturalnych. Rolnicy prowadzący przedsięwzięcia związane z nowymi wymogami dotyczącymi azotanów mogą liczyć na dotację do 100 tys. zł (nie więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych). Wsparcie jest oferowane na obszarze całego kraju, jeśli w gospodarstwie prowadzony jest chów lub hodowla zwierząt, z wyłączeniem dużych hodowli.

W przypadku, gdy gospodarstwo spełnia określone warunki przechowywania nawozów naturalnych płynnych, istnieje możliwość dofinansowania zakupu sprzętu do aplikacji nawozów naturalnych.

Formularz wniosku o przyznanie pomocy wraz z instrukcją wypełniania są udostępnione na stronie internetowej ARiMR: www.arimr.gov.pl. Wnioski przyjmowane są do 25 lutego.

 

Nawożenie azotanami

Działania związane ze zmniejszeniem zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych wypływają z troski o środowisko naturalne. Dodatkowo zyskują rolnicy. – Programem zaczynają się interesować właściciele gospodarstw w powiecie włodawskim – mówi Piotr Kurec z ODR we Włodawie. I dodaje: – To nie dziwi, zwłaszcza że od 2024 r. obowiązkowe będzie posiadanie płyt obornikowych i zbiorników na gnojowicę. W poprzednich latach można było składać wnioski np. w ramach modernizacji gospodarstw rolnych przy rozbudowie obór czy przy rozwoju produkcji bydła i trzody chlewnej. Od lipca ubiegłego roku funkcjonuje plan nawożenia azotanami pochodzącymi nie tylko ze źródeł rolniczych, ale i nawozami mineralnymi.

Azot był zawsze stosowany w rolnictwie, ponieważ jest bardzo ważnym pierwiastkiem uczestniczącym w procesie wzrostu i plonowania roślin. Racjonalne nawożenie azotem gwarantuje uzyskiwanie dużych plonów o dobrej jakości, a przede wszystkim zapewnia opłacalność produkcji. – Do tej pory nie przykładano zbyt dużej wagi do sposobów magazynowania ubocznych produktów przy hodowli zwierząt. Teraz ma się to zmienić – stwierdza P. Kurec.

 

Pod groźbą utraty dopłat

Problem dla rolników – zwłaszcza tych, którzy nie ukończyli studiów rolniczych – może stanowić wyliczenie powierzchni płyt gnojowych. Dlatego pomocą służą oddziały ODR. – Problematyczne może być także określenie ilości azotu, który podano roślinie – przyznaje przedstawiciel włodawskiego oddziału. – Każda roślina wymaga innego nawożenia. Na rynku dodatkowo jest wiele nawozów o zróżnicowanej ilości azotu w składzie. Przeliczanie zajmuje naprawdę dużo czasu. Rolnicy powinni zastosować się do określonych wymogów, licząc się z kontrolami. Sam, będąc rolnikiem, miałem kilka miesięcy temu kontrolę z ARiMR i zostałem zobowiązany do pewnych działań. Obowiązkowo będę musiał prowadzić plan nawożenia nawozami mineralnymi. W przypadku, gdy nie zastosuję się do zaleceń – o czym zostałem poinformowany – zredukowane zostaną dopłaty, jakie otrzymuję – wyjaśnia P. Kurec.

Pomocą w wypełnianiu wniosków, jak i informacjami na temat nawożenia azotanami, służą pracownicy ODR przy ul. Piłsudskiego 6 we Włodawie.

Joanna Szubstarska